Kontrowersyjny Maciej Maleńczuk wystąpił na sądeckiej scenie

Kontrowersyjny Maciej Maleńczuk wystąpił na sądeckiej scenie

Niemało kontrowersji wywołała wieść o tym, że galę finałową Ziarnka Gorczycy uświetni występ Macieja Maleńczuka. Już od kilku tygodni w Nowym Sączu dyskutowano o artyście. Jedni wzburzali się już na samą myśl o zaproszeniu- jak twierdzili ,,satanisty” do naszego miasta, inni mówili, że po prostu chcą posłuchać znakomitego i niebanalnego artysty. 

Podczas koncertu (2 lutego) sala Małopolskiego Ośrodka Kultury ,,Sokół” pękała w szwach. Oczywiście artysta nie przebierał w słowach,  czynił także aluzje polityczne, ale nikt nie odważył się wyjść. Wszyscy słuchali… Maleńczuk zmuszał do zastanowienia, ale i bawił do łez. Poniżej krótki film z występu.

Maciej Maleńczuk urodził się w 1961 roku w Wojcieszowie, ale już od 1. roku życia mieszkał w Krakowie i z tym miastem był mocno związany. Po raz pierwszy o Maleńczuku stało się głośno, kiedy w 1981 roku odmówił odbycia służby wojskowej. Z tego powodu artysta na półtora roku trafił do więzienia. To wtedy na murach miast w Polsce pojawiały się napisy ,,uwolnić Maleńczuka”. Po wyjściu na wolność zaczął śpiewać i grać na gitarze na ulicach krakowskiego Starego Miasta, gdzie początkowo wykonywał amerykańskie standardy bluesowe, a następnie własne piosenki, które często dotyczyły przeżyć więziennych.

Artysta jest wnikliwym obserwatorem sytuacji politycznej w kraju i na świecie. Polityka często staje się inspiracją dla jego tekstów. Śpiewa też o swoim życiu, dzieciństwie, czy pobycie w więzieniu. W ostatnich latach szerokim echem odbiła się jego prowokacyjna piosenka ,,Vladimir” kierowana do prezydenta Rosji.

Maleńczuk w 2011 roku został odznaczony Brązowym Medalem Zasłużony Gloria Artis przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Artysta współpracował m.in. z Voo Voo, PRL, Verą Bilą, Reiem Ceballo, Małgorzatą Krzysicą, Made In Poland, Krzysztofem Krawczykiem, Czerwiami, Wu-Hae, Big Cycem oraz 5th Elementem. 

Ludzie dobrego serca nagrodzeni! Statuetki *Ziarnka Gorczycy* wręczone [ZDJĘCIA, FILM]

Share on twitter
Share on facebook