Ludzie dobrego serca nagrodzeni! Statuetki *Ziarnka Gorczycy* wręczone [ZDJĘCIA, FILM]

Ludzie dobrego serca nagrodzeni! Statuetki *Ziarnka Gorczycy* wręczone [ZDJĘCIA, FILM]

Jedyne, co wraca do nas ze zdwojoną siłą, to czynione dobro, szczególnie to, które nie oczekuje blasku fleszy i poklasku. Podczas uroczystej gali finałowej plebiscytu „Ziarnko Gorczycy” wyróżniono firmy, ludzi i fundacje, które codziennie są Aniołami Stróżami Sądecczyzny i starają się działać na rzecz innych. 

Mamy świadomość, iż ludzi dobrego serca w naszym regionie jest mnóstwo.

– Te osoby najczęściej wcale się z tym nie afiszują  – mówiła prowadząca galę Renata Pasiut. – Nominowanych zgłaszają mieszkańcy naszego regionu i później jest głosowanie. W tym roku do 28. stycznia można było wybierać swoich faworytów, a 30. stycznia kapituła Ziarnka Gorczycy wyłoniła finalistów osiemnastej edycji plebiscytu.

Plebiscyt Ziarnka Gorczycy jest właśnie po to, by doceniać takie osoby i przy okazji uczyć społeczeństwo działania charytatywnego oraz pomocy potrzebującym. Dodatkowo podczas wydarzenia prowadzona jest zbiórka pieniędzy na działalność statutową Towarzystwa Przyjaciół Chorych ,,Sądeckie Hospicjum”.

Uroczysta gala rozpoczęła się prezentacją sylwetek 10 finalistów. W kategorii „osobowość” znaleźli się Zygmunt Wolak, Paweł Cieślicki, Dariusz Popiela, Rafał Stanuszek oraz Barbara Edelmuller – Generaux. Natomiast firmy i stowarzyszenia, które dostały się do finału plebiscytu to Mały Robinson, Fundacja „Będzie Dobrze”, Stowarzyszenie „Sądecki Elektryk”, Park M i Owoc Łącki.

W tym roku zwycięzcami okazali się:  Zygmunt Wolak, Paweł Cieślicki, a także firma Mały Robinson i Fundacja ,,Będzie Dobrze”.

Zygmunt Wolak to właściciel Hurtowni Łożysk MIKA. Niesie pomoc rodzinom dysfunkcyjnym z Nowego Sącza, wspiera działanie oddziału Caritas parafii w Limanowej, a także mocno angażuje się w akcję MotoMikołaje. Pomaga również w przygotowaniach takich wydarzeń jak pikniki rodzinne i imprezy sportowe na terenie Nowego Sącza, Limanowej i Tęgoborzy. Ponadto przedsiębiorca wspiera dzieci na Ukrainie.

Paweł Cieślicki jest prezesem klubu sportowego w Barcicach. Działa przede wszystkim na rzecz społeczności lokalnej, skupiając się zwłaszcza na rozwoju umiejętności sportowych dzieci i młodzieży. Współpracuje z Polonią na wschodzie, na przykład w Iranie i Kazachstanie. Udało mu się wyremontować 32 nekropolie na szlaku gen. Andersa.

Czuję radość i satysfakcję, że ktoś docenił moje działanie w Polsce, a także za granicą. Jestem praktycznie 30 lat poza krajem i współpracujemy ze wszystkimi Poloniami m.in. w Kazachstanie, Uzbekistanie, centralnej Azji. Pomagam polskim szkołom, klasom. Zaprosiłem również dzieci na własny koszt do nas, do Polski. Dwa miesiące temu do kraju przyjechała grupa 60 osób z Mińska na Białorusi. Udostępniłem im moją willę w Zakopanem. Mam także udział w awansie Sandecji do Ekstraklasy, bo byłem dyrektorem i pracowałem społecznie, bez wynagrodzenia. Jestem też prezesem klubu Barciczanka i udało mi się doprowadzić do wybudowania pięknych obiektów w raz z gminą i miasta Stary Sącz. Cały czas staram się jakoś pomagać- przyznaje Paweł Cieślicki- prezes klubu sportowego w Barcicach.

Mały Robinson z Nowego Sącza współpracuje przy akcji pod hasłem MotoMikołaje. Dzięki temu wsparciu, dzieci znajdują w paczkach wymarzone zabawki i materiały plastyczne. Firma wspiera także Caritas w organizacji festynów i loterii fantowych.

-Dla mnie to ogromna niespodzianka i wyróżnienie. Nie spodziewałam się, że będzie tyle osób nam przychylnych i zagłosują na nas. Jestem ogromnie wdzięczna i bardzo dziękuję za każdy oddany głos. Wspieramy możliwie wszystkie inicjatywy, które niosą za sobą dobroć dla dzieci i osób starszych. Jeśli chodzi o naszą firmę Mały Robinson to głównie są to paczki dziecięce, wymarzone pomysły, które pomagamy zrealizować. To jest to, co chcemy zawsze robić. Pomaganie daje nam ogromną satysfakcję. Największą akcję jaką wspieramy są MotoMikołaje. Radość dziecka jest najszczersza, nie ma równie pięknej i prawdziwej. Prowadzę również dom opieki nad starszymi, to też są takie duże dzieci –Monika Szufa z firmy Mały Robinson

Fundacja „Będzie dobrze” ze Starego Sącza to grupa kilkunastu osób, działających społecznie od 2008 roku. Wspierają oni konkretne osoby, potrzebujące pomocy. Wśród ich podopiecznych znajdują się między innymi: chory na zespół Downa Michałek, niedosłysząca Nikola, bracia Artur i Wojtek cierpiący na zanik mięśni, czy chory na raka Bartek.

Emocje po gali są niesamowite. Nie spodziewaliśmy się takiego wyróżnienia. Cieszymy się, że nasze działanie jest dostrzegane w regionie, bo wiele osób na nas głosowało. Myślę, że to będzie dodatkowa mobilizacja do jeszcze bardziej efektywnej pracy. Pomagamy potrzebującym z gminy Stary Sącz, ale także rozszerzamy swoją działalność na Nowy Sącz. Organizujemy promocję uzdolnionej młodzieży, pomoc żywnościowa… Mamy bardzo rozbudowany wolontariat. Nasi wolontariusze zajmują się praktycznie wszystkim, co trzeba. Naprawdę bardzo się cieszę, że mogliśmy tutaj być. Nadal będziemy działać i pomagać innym– Anna Pych- prezes Fundacji ,,Będzie Dobrze”.

Tradycyjnie wręczono też statuetki przyjaciołom Ziarnka Gorczycy – Ten tytuł jest dla ludzi, którzy od wielu lat wspierają plebiscyt – mówił wręczający nagrody Mieczysław Kaczwiński. W tym roku wyróżnienie to trafiło w ręce Renaty i Grzegorza Ząbrów właścicieli firmy „Grześ” z Nawojowej oraz Zbigniewa Konieczka prezesa sądeckiego Newagu.

Tuż przed występem gwiazdy wieczoru – Macieja Maleńczuka, odbyła się też licytacja obrazu jednego z najbardziej rozpoznawalnych pastelistów w Polsce Ryszarda Miłka, który przekazał swoją pracę  na rzecz Sądeckiego Hospicjum. Dzieło udało się sprzedać za 4 tysiące złotych.

Po zakończeniu uroczystości i koncertu w Małopolskim Centrum Kultury ,,Sokół” uczestnicy udali się na bal charytatywny do Hotelu Ibis Styles Nowy Sącz. Wszystkie środki uzyskane podczas akcji wesprą Sądeckie Hospicjum, które wkrótce ma się rozbudowywać.

Organizatorami wydarzenia są: Województwo Małopolskie, Prezydent Miasta Nowego Sącza, Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II, Małopolskie Centrum Kultury Sokół, Towarzystwo Przyjaciół Chorych „Sądeckie Hospicjum”, Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” oraz Związek Sądeczan.

Reklama