Muzyczny wieczór z Voo Voo i Jacaszkiem w Nowym Sączu

Wczoraj w MCK Sokół odbył się długo wyczekiwany performance muzyczno-wizualny organizowany w ramach projektu interdyscyplinarnego Antonisz. Interpretacje. Dla zebranej publiczności zaprezentowali się Michał Jacaszek oraz Wojciech Waglewski z zespołem Voo Voo.

Sztuka połączona z obrazem i muzyką sprawiła, że performance był ucztą nie tylko dla ucha, ale także dla oka.  Twórczość Juliana Antonisza została zestawiona z twórczością Wojciecha Waglewskiego i Michała Jacaszka dla których Antoniszowe dzieła były i wciąż są wielką inspiracją.

Trąbki i saksofony zastąpiły syntezatory.

Pierwszy na scenie zaprezentował się Michał Jacaszek- polski artysta dźwiękowy, producent muzyczny, ale także – co ważne dla tego projektu – autor eksperymentalnej muzyki elektronicznej i elektroakustycznej, takiej jaką tworzył sam Julian Antonisz.

Jacaszek uznawany jest za jednego z najbardziej oryginalnych kompozytorów i aranżerów. Jest też kompozytorem muzyki do filmu „Sala samobójców”  i czterech autorskich albumów.

Za pomocą muzyki interpretuje prozę, poezję i słuchowiska, poruszając się w przestrzeni dwóch odległych względem siebie światów: muzyki elektronicznej i modyfikowanej muzyki klasyki. Na scenie pojawił się w towarzystwie syntezatorów i przedmiotów, z których wydobywał dźwięki. Zapętlona i zestawione tworzyły muzykę. Wykorzystywał m.in: dźwięki wydawane przez szkło, nietypowe połączenia smyczka i strun gitarowych i wiele innych ciekawych brzmień.

7 dni tygodnia oczyma Wojciecha Waglewskiego

Po występie Jacaszka nadeszła pora na Voo Voo na czele z Wojciechem Waglewskim, którego z Antoniszem poza spójnymi elementami twórczości łączy także Nowy Sącz – miasto z którego obaj artyści pochodzą. Podczas koncertu zespół zaprezentował utwory pochodzące z wydanej w marcu tego roku płyty pt: „7”. Płyta opowiada o siedmiu dniach tygodnia z perspektywy  autora. Na scenie wraz z Waglewskim zagrali: Mateusz Pospieszalski, Karim Martusewicz, Piotr Chołody oraz Michał Bryndal. Nie zabrakło oczywiście odwołania do Antoniszowej twórczości, czego dowodem było choćby wykorzystanie w utworach dźwięków wydawanych przez targaną gazetę. 

Chciałem bardzo serdecznie podziękować za to, że państwo znowu nas zapraszają, gdyż po kilkunastu latach nieobecności w moim rodzinnym mieście udało mi się dzisiaj tu już po raz drugi na przestrzeni kilku miesięcy być. W związku z ową sytuacją postanowiłem zaprosić i zorganizować dzisiaj najlepszy skła zespołu Voo Voo, z którym gram 37 lat. Zagramy dla państwa repertuar z ostatniej płyty, bo to najlepiej pamiętamy(…). Jest dość nudna, ale państwo mają wygodne fotele więc można sobie podrzemać spokojnie. Dobranoc – powiedział Waglewski rozpoczynając koncert

Przed nami jeszcze dwa wydarzenia w ramach projektu Antonisz. Interpretacje:

  • 14.12.2017, godz. 18.00, sala edukacyjna, Galeria BWA SOKÓŁ “Twórczość Juliana Antonisza na tle polskiej kultury”-spotkanie z Martą Miś (Zachęta Narodowa Galeria Sztuki)
  • 15.12.2017, godz. 18.00 „Dziedzictwo Antonisza” – debata na zakończenie projektu. Gośćmi będą: Ewa Borysiewicz, Malwina Antoniszczak, Sabina Antoniszczak, Łukasz Strzelczyk i Karol Szafraniec

Zapraszamy

Czytaj też:

Panie i Panowie: Julian Antonisz …

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.