Kobiety dopuszczone do lektoratu i akolitatu w Kościele Katolickim. Jest dekret Episkopatu

Kobiety dopuszczone do lektoratu i akolitatu w Kościele Katolickim. Jest dekret Episkopatu

Już wkrótce kobiety w Polsce zostaną dopuszczone do posługi stałego lektoratu i akolitatu w Kościele Katolickim, a więc będą mogły na przykład rozdawać komunię w trakcie mszy. 12 grudnia wchodzi w życie dekret ogólny Konferencji Episkopatu Polski w tej sprawie. To odpowiedź na list papieża Franciszka.

„Dekret ogólny Konferencji Episkopatu Polski w sprawie wieku i przymiotów kandydatów do posługi stałego lektoratu i akolitatu, nie będących kandydatami do święceń” został wydany przez Konferencję Episkopatu Polski 11 czerwca 2021 roku. Następnie musiał zostać zaakceptowany przez Stolicę Apostolską, co miało swój finał 13 października. Wczoraj (3 grudnia) dekret został ogłoszony, a w życie wejdzie 12 grudnia.

– Ogłoszony dokument jest zgodny z wytycznymi Listu Apostolskiego w formie Motu Proprio „Spiritus Domini” Ojca Świętego Franciszka o zmianie kanonu 230 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego na temat dopuszczenia osób płci żeńskiej do urzędowej posługi lektoratu i akolitatu – informują przedstawiciele Konferencji Episkopatu Polski.

Zgodnie z listem papieża z 10 stycznia, wydane zostanie zmodyfikowana łacińska forma ,,Obrzędów ustanowienia lektorów i akolitów”, która pozwoli na przygotowanie polskiej wersji. Do tej pory posługę stałego akolitatu i lektoratu w Polsce mogli sprawować tylko mężczyźni.

Wymagania dla kandydatów i kandydatek

Zgodnie z dekretem biskupi w Polsce będą mogli udzielić posług stałego lektoratu i akolitatu mającym co najmniej 25 lat, ochrzczonym i bierzmowanym mężczyznom i kobietom. Ponadto osoby te muszą ,,odznaczać się wzorowym życiem moralnym, apostolskim oddaniem, bezinteresownością, szczerą pobożnością i gorliwym życiem sakramentalnym, szczególnym umiłowaniem Pisma Świętego i Eucharystii oraz duchem posłuszeństwa Kościołowi”. Powinny być solidne i umieć współpracować. Ważne też, by cieszyły się dobrą opinią i akceptacją wiernych parafii, do której należą i w której będą działać.

Objęcie posługi akolitatu czy lektoratu będzie też wymagać odpowiedniego przygotowania.

Kim w kościele katolickim są akolici? To osoby ustanowione do pomocy kapłanom i diakonom w sprawowaniu liturgii. Są nadzwyczajnymi szafarzami Komunii świętej, ale mogą też wykonywać inne zadania, takie jak na przykład przygotowanie ołtarza, podawanie ksiąg, asystowanie kapłanowi podczas okadzania, niesienie krzyża i świec w procesji wejścia, wystawianie Najświętszego Sakramentu do adoracji, ale bez możliwości udzielania nim błogosławieństwa, czy rozdzielanie komunii świętej i zanoszenie jej chorym.

źródło: Konferencja Episkopatu Polski, misyjne.pl

fot. ilustr. pixabay

Czytaj też: Jest zarządzenie biskupa w sprawie wizyt duszpasterskich

WYBORY 2024

REPERTUAR KINA SOKÓŁ

Reklama