Kalkulator dla przedsiębiorców pomoże obliczyć składkę zdrowotną w „Polskim Ładzie”

Kalkulator dla przedsiębiorców pomoże obliczyć składkę zdrowotną w „Polskim Ładzie”

Zakład Ubezpieczeń Społecznych udostępnił kalkulator, który ułatwi przedsiębiorcom ustalenie podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne i obliczenie należności.

Przepisy ustawy zwanej „Polski Ład” zmieniły zasady ustalania wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne. Przedsiębiorcy muszą ją obliczać od przychodu lub dochodu w zależności od przyjętej formy opodatkowania. Forma opodatkowania ma wpływ na sposób ustalania podstawy wymiaru i wysokości składki zdrowotnej należnej za okres od stycznia 2022 roku.

Kalkulator pomoże ustalić podstawę wymiaru i obliczyć kwotę składki należnej za konkretny miesiąc. Obsługa jest bardzo prosta. Wystarczy wprowadzić kilka kluczowych informacji, np. okres rozliczeniowy, formę opodatkowania, kwotę dochodu lub przychodu.

Ważne

Przedsiębiorca, który rozlicza się na zasadach ogólnych, składkę za styczeń płaci od przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, włącznie z wypłatami z zysku, w czwartym kwartale 2021 r., czyli na dotychczasowych zasadach. Aby wyliczyć składkę za styczeń korzystając z kalkulatora wybiera z listy miesiąc – styczeń, jako formę opodatkowania – zasady ogólne i naciska klawisz – oblicz. Nie wypełnia pola dochód!

Dla przedsiębiorców opodatkowanych na zasadach ogólnych wprowadzono nową instytucję – „rok składkowy”, który trwa od lutego do stycznia kolejnego roku.

Kalkulator jest dostępny na stronie internetowej www.zus.pl. Docelowo będzie także w programach: Płatnik i ePłatnik.

LINK DO KALKULATORA

źródło: ZUS

Czytaj też:

Nawet rok czekania na odbiór azbestu z posesji. Dlaczego? – pytają mieszkańcy

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY
Play Video about WOPR Bartkowa - Posadowa

Promesy dla jednostek WOPR z Małopolski. Jak przysłużą się ratującym nam życie?

Play Video about Enklawa Starosądecka

Enklawa Starosądecka – wygodne i nowoczesne mieszkania w Starym Sączu

AFTERMOVIE z SUMMER SĄCZ FESTIVAL w WSB-NLU! //SMOLASTY | OTSOCHODZI | MARGARET | BARANOVSKI

Temat dnia

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.