Już za 4 lata Polska będzie (gospodarczym) mistrzem świata

Już za 4 lata Polska będzie (gospodarczym) mistrzem świata

Co cztery lata zasiadamy z pasją przed telewizorami (niektórzy z nas być może na stadionach) kibicując naszej polskiej drużynie w piłce nożnej. Marzymy o zajęciu dobrego miejsca w turnieju. I choć sami nie gramy na boisku, to bardzo mocno identyfikujemy się z zawodnikami, dopingujemy ich, pełniąc – przynajmniej w przenośni – rolę dwunastego zawodnika.

Co cztery lata mamy także inny turniej – inne zawody. Te nie dostarczają nam tylu emocji, choć sami możemy wybrać drużynę. Czasami nawet rezygnujemy z tego przywileju, albo wybieramy po omacku, bez przygotowania. A szkoda, ponieważ stawka w tym turnieju jest duża, a nawet większa niż w sporcie. Walczymy bowiem o miejsce w gospodarczych mistrzostwach świata i jakość życia nas samych. Ten turniej to wybory parlamentarne, które czekają nas już za kilka miesięcy.

Wybierzmy taką drużynę, która będzie nas godnie reprezentowała.

Nie zawsze pamiętamy, że w wyborach parlamentarnych wybieramy naszych przedstawicieli, naszą drużynę, która przez najbliższe cztery lata będzie stanowiła prawo, które może wspierać lub ograniczać rozwój gospodarczy. To ona wybierze rząd, który będzie reprezentował nasz kraj za granicą, wspomagał lub hamował zagraniczną ekspansję polskich firm oraz przyjmował lub odrzucał dyrektywy unijne mające wpływ na nasze życie.

Mój głos nic nie znaczy?

Czasami mamy przekonanie, że nasze głosy w wyborach nic nie znaczą i nie mają bezpośredniego przełożenia na codzienne życie. Dostrzegamy nieprawidłowości, utrudnienia i błędne decyzje reprezentujących nas polityków. Skłonni do narzekań, często obarczamy wszystkich dookoła winą za niski poziom życia, niskiej jakości służbę zdrowia, inflację, niskie zarobki. Zapominamy jednak o tym, że karty w tej rozgrywce rozdajemy My sami. W wyborach parlamentarny niczym trenerzy wybieramy drużynę, która będzie nas reprezentowała. Poprzez świadome i mądre decyzje wyborcze, pozyskamy ludzi, którzy gotowi są poświęcić siebie na rzecz dobra całego społeczeństwa. Nie dokonamy zmian na lepsze, bez aktywnego udziału w życiu społecznym. Nie zbudujemy silnej, bezpiecznej Polski, która będzie liczyła się nie tylko w Unii Europejskiej, ale także w całym świecie, bez odpowiednich struktur.

Idealny parlamentarzysta czyli jaki?

Obecnie polityka budzi wiele kontrowersji. Często słyszy się o aferach, w których główny udział biorą politycy i osoby sprawujące publiczne stanowiska. Troska o prywatne interesy spycha na plan dalszy działania na rzecz dobra ogółu – będących celem, obowiązkiem i istotą pracy osób publicznych. Warto zatem zastanowić się, jakimi cechami powinna się odznaczać osoba kandydująca do pełnienia funkcji społecznych?

Oczywiste jest, że jedną z kluczowych cech jest uczciwość, którą niejednokrotnie trudno stwierdzić podczas kampanii wyborczych. Równie ważną cechą jest umiejętność przewidywania i planowania działań w taki sposób, by służyły całemu społeczeństwu. Ponadto kandydat powinien się cechować otwartością i bezstronnością oraz umiejętnością prowadzenia dialogu z przedstawicielami różnych środowisk. W żadnym wypadku osoba piastująca stanowisko publiczne nie może kierować się prywatnymi interesami, bądź też uprzedzeniami wobec osób reprezentujących inne poglądy czy postawy. Zanim oddamy głos na danego kandydata, warto też sprawdzić, czym dana osoba się zajmowała i jak jego praca była postrzegana przez inne osoby. Kandydat ubiegający się o funkcję publiczną powinien być kreatywny i pomysłowy, mieć wiedzę na temat problemów społeczności lokalnej
i danego środowiska oraz możliwości rozwiązywania ich. Aby sprostać wyzwaniom musi być to człowiek odpowiednio wykształcony, posiadający umiejętność radzenia sobie w trudnych sytuacjach oraz mający dystans do siebie. Równie ważną cechą jest umiejętność słuchania, zarówno opinii swoich wyborców, jak również porad fachowców.

Postawmy na program gospodarczy?

Czytając powyższy opis kandydata na parlamentarzystę możemy odnieść wrażenie, że szukamy ideału. Nie o to chodzi. Ideału nie znajdziemy. Ważne natomiast jest, aby nie dokonywać przypadkowego wyboru, lecz poprzedzić go poznaniem, nie tylko samego kandydata i jego predyspozycji, ale, przede wszystkim, jego programu wyborczego, który w przyszłości zapewni szansę dokonania realnych zmian i uzyskania społecznie pozytywnych efektów.

Każdy z nas ma swoje poglądy, opinie, spojrzenie na świat, kwestie społeczne, sympatie polityczne. To dobrze, bo różnorodność jest potrzebna w życiu, a świat z tak samo myślącymi ludźmi z pewnością byłby nudny. Ważne jest, aby każdy z nas miał wiedzę i opinię na tematy gospodarcze, a od swojego kandydata oczekiwał konkretnego programu gospodarczego. Co konkretnie? Na przykład:

  • Sprawdź, czy Twój kandydat zna podstawowe pojęcia ekonomiczne, takie jak Produkt Krajowy Brutto, Produkt Narodowy Brutto, z czego się składa budżet państwa, jakie relacje są pomiędzy tymi pojęciami, jak się je oblicza?
  • Dowiedz się jakie ułatwienia w prowadzeniu działalności gospodarczej, tej na terenie Polski oraz ułatwienia w międzynarodowej ekspansji zagranicznej planuje wprowadzić Twój kandydat.
  • Zastanów się, czy dla Twojego kandydata ważna jest reforma edukacyjna oraz wprowadzenie w szkołach zajęć przygotowujących młode pokolenie do życia w gospodarce globalnej.

Chcesz wiedzieć, co jeszcze powinieneś wymagać od swojego kandydata? Zapoznaj się z raportem Fundacji pt. Dlaczego w bogatych krajach Europy Zachodniej zarabia się 4 razy więcej niż u Nas? W RAPORCIE (pomysloprzyszlosci.org). W raporcie znajdziesz rezerwy w rozwoju gospodarczym naszego kraju oraz wskazówki, jak podnieść poziom życia w Polsce. To tematy, które każdemu politykowi powinny leżeć na sercu.

Tylko jako świadomi i odpowiedzialni wyborcy dokonamy mądrego i trafnego wyboru, który zapewni długofalowy sukces naszego kraju.

 

Reklama