Jesteś częścią gospodarki

Jesteś częścią gospodarki

Wiele osób – nie tylko młodych – zadaje sobie pytanie: jaki ja mogę mieć wpływ na rozwój gospodarki kraju, w którym mieszkam? Co mogę zrobić, żeby nam żyło się lepiej? Jaki mam wpływ na wysokość moich zarobków? To rola polityków, przedsiębiorców, urzędników. Cóż mogę zrobić ja – przeciętny Polak?

Siła ekonomicznej wspólnoty zależy od wszystkich obywateli. Każdy z nas ma wpływ na jej efektywność. Politycy tworzący dobre prawo, urzędnicy interpretujący przepisy tak, aby służyły interesom obywateli, przedsiębiorcy tworzący miejsca pracy, nauczyciele, dziennikarze, pracownicy oraz konsumenci. Ale do rzeczy …..

Najbardziej popularną  miarą zamożności kraju jest PKB/os., czyli Produkt Krajowy Brutto w przeliczeniu na 1 obywatela. Jeżeli PKB/os. danego kraju jest wysokie, to kraj ten jest bogaty, jego mieszkańcy więcej zarabiają (średnia zarobków jest wyższa) i mają wyższy poziom życia. Pokazuje to poniższy wykres.

Co to jest PKB i jak się go liczy?

PKB to  wartość wszystkich dóbr i usług wytworzonych w danym kraju w określonym czasie, najczęściej w danym roku. W krajach o wysokim PKB wytwarza się więcej dóbr i usług, bezrobocie jest niskie, a zarobki automatycznie są wyższe niż w tych krajach, w których produkcja jest mniejsza.

PKB możemy policzyć także sumując wydatki całego społeczeństwa – wspólnoty ekonomicznej, zgodnie ze wzorem poniżej:

PKB = konsumpcja w Polsce + eksport + inwestycje + wydatki rządowe – import.

Jak widzimy PKB zasila konsumpcja (czyli wszystko to, co kupimy i jest wyprodukowane w Polsce), eksport (czyli wszytko to, co sprzedamy za granicę, co kupi od nas obywatel innego kraju), inwestycje biznesowe oraz wydatki rządowe. Produkt Krajowy Brutto natomiast pomniejszają wydatki na import. Podsumowując, jeżeli kupimy produkt z importu, to pomniejszamy nasze PKB, a tym samym powiększamy PKB kraju, w którym ten produkt został wytworzony.

Bądź racjonalnym obywatelem i kupuj polskie produkty

I tutaj pojawia się przestrzeń dla każdego z nas, bowiem każdy z nas jest konsumentem. Jak widać, my jako konsumenci mamy realny i bezpośredni wpływ na to, co się dzieje z pieniędzmi, które wydajemy. Jeżeli kupujemy produkty polskich firm, to powiększamy polskie PKB, natomiast kupując produkty zagraniczne, powiększamy bogactwo innych krajów. Kupowanie „polskiego” to nie tylko patriotyzm gospodarczy (choć oczywiście taka postawa jest godna pochwały), ale przede wszystkim racjonalizm gospodarczy – bo w ten sposób powiększamy naszą zamożność i tworzymy lepszy komfort życia dla siebie i naszych bliskich.

Pewnie myślisz sobie: skąd mogę wiedzieć, który produkt jest polski? Przecież teraz, w dobie globalizacji, nie wiadomo skąd pochodzi właściciel danej marki. Tak, masz rację. Dlatego powstało wiele stron internetowych, aplikacji, które ułatwiają sprawdzenie, który produkt jest polski. Jedną z nich jest strona polskiemarki.info.

Na stronie zamoznapolska.pl znajduje się wiele ciekawych informacji i filmików dla młodzieży, m.in. film Jesteś częścią gospodarki. Zachęcamy do poszerzenia swojej wiedzy w kontekście ekonomii społecznej, aby podejmowane przez nas codzienne decyzje nie były kwestią przypadku, a przemyślanych działań  dla dobra swojego oraz innych obywateli naszego kraju.

https://polskiemarki.info

 

 

Reklama