Jadwiga Marzec – Przyjaciel Dziecka i poszukująca malarka

Jadwiga Marzec – Przyjaciel Dziecka i poszukująca malarka

Jadwiga Marzec, Nowy Sącz, TPSP

GENIALNI LOKALNI GLOBALNI. Za swoją działalność literacką w 2018 r. otrzymała Nagrodę Starosty „w uznaniu szczególnych zasług na rzecz upowszechniania kultury regionalnej i poezji”. Ale Jadwigę Marzec pochłania nie tylko pisanie. Autorka wielu książek dla dzieci i wierszy odnajduje się również jako malarka. Amatorsko też fotografuje. W ramach projektu Stowarzyszenia Dobre prezentujemy jej twórczość artystyczną.

JADWIGA MARZEC – biogram artysty

Ur.1958 r. w Makowie Podhalańskim, od 1977 roku związana jest z Nowym Sączem (mieszka w Chełmcu). Autorka tekstów dla dzieci i dorosłych, poetka, malarka. Jest członkiem Sądeckiego Klubu Literackiego i Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Nowym Sączu.

Absolwentka Akademii Pedagogicznej (obecnie Uniwersytet Pedagogiczny) w Krakowie. Ukończyła także Akademię Świętokrzyską na kierunku pedagogika (w zakresie: pedagogika szkolna i środowiskowa). Do 2013 roku, pracowała w Ochotniczych Hufcach Pracy na różnych stanowiskach (przez15 lat pełniła funkcję komendanta Środowiskowego Hufca w Nowym Sączu). Autorka licznych programów profilaktycznych i edukacyjnych, organizatorka półkolonii, obozów, warsztatów oraz imprez dla dzieci i młodzieży przy współpracy z instytucjami samorządowymi i pozarządowymi. Za działalność pedagogiczną została odznaczona: Srebrnym i Brązowym Krzyżem Zasługi, Złotą i Honorową Odznaką OHP, Srebrną Odznaką „Za zasługi dla województwa nowosądeckiego”, Srebrną Honorową Przyjaciół Harcerstwa oraz Odznaką TPD „Przyjaciel Dziecka”.

W 2001 roku w ogłoszonym przez Międzynarodowy Magazyn „Obyczaje” w konkursie dziennikarskim zdobyła I nagrodę. Praca konkursowa pt. „Po co mi to było” została opublikowana w książce „Polacy i Niemcy dalecy i bliscy” (2001 r.)

 

Jako poetka debiutowała wierszem „Senne marzenia” w „Dobrym Tygodniku Sądeckim – 25 maja 2017 r. Jej wiersze ukazały się w Almanachu Sądeckiego Klubu Literackiego „Na szlakach poezji” (2018 r.), w tym samym roku wzięła udział w Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim i Literackim im. ks. Józefa Jamroza Kapłana i Męczennika i zajęła II miejsce. Kolejne jej wiersze ukazały się w Antologii poetyckiej „Być solą ziemi” (2019 r.) oraz miesięczniku „Sądeczanin” – w maju 2020 r.

 

W 2021 roku wydala swój debiutancki tomik wiersz „Z deszczem pod rękę”, którego promocja odbędzie się 21 września, o godz. 17, w Sądeckiej Bibliotece Publicznej. 

Jadwiga Marzec, Niezwykły tydzień Frani, Nowy Sącz

Liczne publikacje (szczególnie bajki dla dzieci) ukazały się w ogólnopolskich wydaniach zbiorowych: „Drapaczka Anioła Stróża” (2015 r.) „Kraina wyjątkowości” (2016 r.), „Z serca literka dla Kacperka” (2020 r.), „Bajdurki” (2021 r.) oraz w polsko – słowackim wydaniu („Kaleidoskop pribehov”, (Słowacja 2017 r.).

 

W 2017 roku wydała debiutancką książką dla dzieci pt. „Niezwykły tydzień Frani”. Jej fragment ukazał się w „Metaforze Współczesności”. W 2018 roku, publikacja ta uzyskała nominację Kapituły i została wyróżniona głosami czytelników, w kategorii „Książka o Sądecczyźnie” w Konkursie o Nagrodę im. ks. prof. Bolesława Kumora.

Jadwiga Marzec, Marzenia nie liczą lat

W 2018 roku, Jadwiga Marzec wyróżniona została Nagrodą Starosty Nowosądeckiego za działalność w dziedzinie kultury. W tym samym roku wydała biografię sadeckiej malarki Grażyny Kulig zatytułowaną „Marzenia nie liczą lat”, za tę publikację autorka otrzymała Wyróżnienie w XVIII edycji Nagrody Literackiej im. Władysława Stanisława Reymonta (Warszawa, 2019r.).

Jadwiga Marzec, Puzzelkowe serce, Nowy Sącz

W 2019 roku, ukazała się kolejna jej książka dla dzieci w młodszym wieku szkolnym Puzzelkowe serce”..

W 2020 roku wydała „Nowe przygody Frani”, to kontynuacja „Niezwykłego tygodnia Frani”. Książka powstała z inspiracji opowiadaniami dzieci biorącymi udział w Małopolskim Konkursie Literackim zorganizowanym z inicjatywy autorki i Sądeckiej Biblioteki Publicznej.

W 2021 roku na zamówienie Starostwa Powiatowego napisała bajkę „Poszukiwacze przygód -Traper i Lukier odkrywają Sądeckie”, promującą atrakcje turystyczne dla dzieci na terenie powiatu nowosądeckiego. Pozycja wydana (2021 r.)przez Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu Biuro Promocji i Wspierania Organizacji Pozarządowych.

Niezwykłe przygody Frani, Jadwiga Marzec, Nowy Sącz

Jadwiga Marzec bierze udział w spotkaniach autorskich w przedszkolach, szkołach, spotyka się ze słuchaczami Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Współpracuje z bibliotekami nie tylko na terenie Nowego Sącza i powiatu nowosądeckiego. Pracuje w komisjach konkursów literackich i recytatorskich.

Jadwiga Marzec, Poszukiwacze przygód, Nowy Sącz

W wolnych chwilach maluje i fotografuje. W 2018 roku miała miejsce jej pierwsza wystawa indywidualna pt. „Poszukiwania amatorki”, a w 2019 i 2020 roku w Konkursie Plastyki Twórców TPSP zdobyła II miejsce w kategorii „pozostałe techniki malarskie”.

W 2021 roku uzyskała nominację Kapituły Redakcji „Gazety Krakowskiej” i „Dziennika Polskiego” w Nowym Sączu do tytułu: Osobowość Roku 2020 w kategorii Kultura.

„Z deszczem pod rękę” 

Jadwiga Marzec, Z deszczem pod rękę

Słowo od autorki:

Dla wielu osób widmo emerytury jawi się jako „coś” strasznego, o czym nie chcą nawet myśleć. I słusznie, bo jest się czego obawiać. W świecie zdominowanym przez kult młodości i piękna, sztucznie wykreowane społeczeństwo odstawia na margines ludzi w wieku 60+.Z drugiej strony powstają stowarzyszenia, projekty, programy, które mają przypominać, że czas na emeryturze, to jeszcze nie koniec życia.

Dla mnie wizja zakończenia pracy zawodowej była czasem wyczekiwanym, nie dlatego, że nie lubiłam swojej pracy. Wręcz przeciwnie. Czułam się zrealizowana i szczęśliwa, ale nie do końca spełniona. Od dziecka marzyłam o pisaniu, malowaniu, ale brakowało mi czasu a może też i odwagi . Dwadzieścia lat temu (2001 r) , wzięłam udział w konkursie dziennikarskim ogłoszonym przez Międzynarodowy Magazyn Obyczaje, i zdobyłam pierwsze miejsce. Mój tekst po raz pierwszy ukazał się w druku. Był to dla mnie prawdziwy szok. Pamiętam chwilę, kiedy dostałam tę wiadomość. To było w lipcu, przez Nowy Sącz przeszła powódź, a ja na ochotnika zgłosiłam się do zespołu oceniającego straty, na miejsce odwoził nas samochód straży miejskiej, wtedy zadzwonił telefon… Ta sytuacja bardzo mnie podbudowała, uwierzyłam w siebie, Ale dopiero bycie seniorką otworzyło drzwi do ukrywanych marzeń. Wstępując kilka lat temu do Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Nowym Sączu poznałam ludzi, gdzie wiek nie odgrywa żadnej roli, a liczy się pasja tworzenia. To tutaj poznałam Grażynę Kulig, która stała się bohaterką mojej książki „Marzenia nie liczą lat”. Poprzez kontakty z pasjonatami w TPSP jak i literatami Sądeckiego Klubu Literackiego utwierdziłam się w przekonaniu, że każdy ma prawo do swojej artystycznej wypowiedzi. W tej niewielkiej książeczce połączyłam wszystkie swoje zamiłowania fotografowanie, pisanie i malowanie „bo przecież mózg powinien pracować, nawet kiedy nie zarabia pieniędzy” – to moje motto , które realizuję na różne sposoby. A wszystkim artystycznym duszom dedykuję satyryczny wiersz:

Artysta

artysta

sadysta

maso

hista

mózg pręży

wytęża

od rana ćwiczy

musztruje

w nocy

go nadwyręża

a potem pomstuje

więcej więcej więcej

szybciej szybciej szybciej

lepiej lepiej lepiej

i co?

i nic

od jutra na nowo zaczyna

a gdy nie nadążą

straszy grozi popędza

i goni i pędzi

bo inni

bo on

bo ona

bo tamten

siamten

owamten

gdy w końcu dzieło ukończy

przysiada zmęczony i wzdycha

teraz potrzeba mi kielicha

 

Z debiutanckiego tomiki pochodzą również poniże wiersze: 

Lombard

wystawa zapełniona

historią ludzkiego życia

 

pierścionek zaręczynowy

obrączka ze śladem łzy

zegarek dziadka

z czasów wojny

oryginalny z pękniętym szkiełkiem

obok złoty rolex

pamiątka dobrobytu

broszka ( chyba) po prababci

ulubione korale czyjejś matki

 

osierocone pamiątki

wystawione na sprzedaż

 

czekają

 

Miłość

 

najczęściej

wchodzi bez pukania

( w tym podobna jest do śmierci )

nie wiesz kiedy

przestajesz należeć do siebie

jak dym z papierosa

snujesz się wokół niego

oplatasz

chcesz znać jego myśli

marzenia

( po co ci to do licha )

chcesz dzielić z nim smutki

 

chcesz by był częścią ciebie

a on chowa głowę pod parasolem

i boi się że zmoknie

 

Wspomnienie

 

nie wiedziałam

że kiedy miłość wypuszcza pędy

przebija serce

 

nie wiedziałam

a myślałam

że wiem wszystko

 

a ona była delikatna jak pierwiosnek

za mała żeby przewrócić góry

i zbyt piękna

żeby ją zapomnieć

 

Z deszczem pod rękę

 

patrzę jak deszcz

ubiera przydrożne drzewa

w kryształowe sukienki

zaczarowane księżniczki

mają swoje pięć minut

nim księżyc skryje się za chmury

 

a potem

jak zawsze

Czasem

czasem muszę pobyć

z sobą

 

unieść się

ponad

a potem wrócić

 

być jedną z wielu

kobietą w masce

Jadwiga Marzec, Fot. Arch. artysty

Czytaj również: Być jak Danuta Szaflarska! Pokaż światu swoją twórczość oraz Rzeźbiarz samouk od aniołów; 17-latka walczy z guzem mózgu, terapią dla niej są grafiki; Tworzy od podstawówki. Zobacz galerię prac L. Kuźmy; Natchnienie do życia Renaty Kaczorowskiej; Jej kolekcje podziwiali w Londynie; Albożyki – czyli radosna twórczość na emeryturze; Mega-trans-formy przyjaciela Limanowej 

Logo-Małopolska

Projekt zrealizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego

Zobacz prace Jadwigi Marzec:

Bibliografia:

Iga Michalec, Z Franią przez świat bajek Jadwigi Marzec, „Gazeta Krakowska” nr 221
(2017 r.) dodatek „Gazeta Nowosądecka”, s. 11

Iga Michalec, Z Franią przez malowniczy świat bajek Jadwigi Marzec, „Nasze miasto” nr 74 (2017 r.) s.3

Leśniak Jerzy, Marzec Jadwiga, [w:] Jerzy Leśniak, „Nowa encyklopedia Sądecka”, Nowy Sącz 2017 r, s.429

Katarzyna Bartyzel, Marzenia nie liczą lat, „Biuletyn Informacyjny” Urzędu Miejskiego
w Makowie Podhalańskim, nr 84 (2019 r.) s. 9

Katarzyna Gromala, Spotkanie autorskie w Klubie Senior + w Łącku „Wiadomości Łąckie” nr 3/2019 s. 21

Katarzyna Gajdosz Krzak, Ludzie boją się poezji, rozmowa z Jadwigą Marzec, Joanną Babiarz i Januszem Szotem z Sądeckiego Klubu Literackiego, „Dobry Tygodnik Sądecki”
nr 26-27 (451- 452), (2019 r.) s.33

Agnieszka Małecka, Miłość składa się z wielu małych puzzelków, „Dobry Tygodnik Sądecki”, nr 42-43 (467-468)

Katarzyna Tokarczyk, Zakochana w Sączu od pierwszego wejrzenia, „Gazeta Krakowska”
nr 37 (2020 r.) s 6

Jarosław Rola, U pana Marka w w Astrocentrum i nie tylko, czyli nadciągają Nowe Przygody Frani „Kurier Chełmiecki” nr 1 ( grudzień 2020) s.13-14

Recenzje:

Izabela Zubko, Świat widziany oczami Frani, Niezwykły tydzień Frani, wydanie II – 2018 r.

Izabela Zubko, Z marzeniami pod rękę, „Własnym głosem” – pismo społeczno-kulturalne,
nr 2/2019/107, Warszawa, s.12

Patrycja Chmielowska, Słów kilka na temat publikacji Jadwigi Marzec o malarce Grażynie Kulig, „Rocznik Sądecki” 2019 r, s.263

Izabela Zubko, Co to znaczy kochać, RADOSTOWA Ilustrowany Miesięcznik Społeczno-Kulturalno-Literacki Nr1-78/2020 (264-269) Rok XXIV, s.51

Bolesław Faron, Nowe wiersze sądeckich poetów -Jadwiga Marzec- Sądeczanin, nr 5 ,maj 2020 rok XIII, s. 60-61

Izabela Zubko Frania jest już nastolatką, BEZKRES Pismo Literacko-Artystyczne, nr 5 maja 2021 s.40

Targi Edukacja, Kariera, Przyszłość

REPERTUAR KINA SOKÓŁ

Reklama