IV Tenisowy Turniej o Grand Prix Małopolski – Jarosław Pasoń zwycięzcą

IV Tenisowy Turniej o Grand Prix Małopolski – Jarosław Pasoń zwycięzcą

Po rozegraniu pięciu turniejów tenisowych o Grand Prix Małopolski wyłoniono zwycięzcę. Najlepszym okazał Jarosław Pasoń, a rywalizowało 65 zawodników w tym 7 pań.

Ten rok pod wieloma względami nie należy do najlepszych. Organizatorzy zawodów sportowych z powodu koronawirusa borykają się z wieloma problemami. Sporo zawodów się nie odbyło, lub skrócono cykl ich rozgrywania.
W tenisie sezon wiosenno-letni zwłaszcza wśród amatorów w Polsce rozpoczął się bardzo późno. Nie końcem kwietnia jak to zazwyczaj bywa a wiele tygodni później. Nawet możliwość gry na kortach krytych była na wiosnę zakazana, nie mówiąc o organizacji turniejów. Poluzowanie przepisów i zakazów w lecie namnożyła turniejów tych zaplanowanych, przenoszonych z innych terminów oraz nieplanowanych, które pojawiły się w wyniku oczekiwań tenisistów spragnionych wiosennej rywalizacji. Koniec sezonu to również spore ograniczenia i obostrzenia, które wymusiły kolejne zmiany. Na szczęście niektórym organizatorom udało się przeprowadzić zawody.
Na Sądecczyźnie, gdzie tenis cieszy się dużą popularnością od wielu lat organizowane są turnieje. Od 2013 roku do 2015 i z przerwą aż do 2020 roku trwa rywalizacja o Tenisowe Grand Prix Małopolski. W tym roku zaplanowanych było 10 turniejów, a odbyło się 5.
Warto wiedzieć, że w rywalizacji TGPM mogą brać udział wszyscy gracze bez względu na status (zawodnik, amator, gracz rekreacyjny) płeć, oraz wiek. Rozgrywki są na 3 poziomy zaawansowania, a turniej rozgrywany jest do dwóch przegranych meczów, a mecz do 9 gemów.
Zapytaliśmy Bogusław Kmaka pomysłodawcę TGPM oraz propagatora systemu rywalizacji jaki został wprowadzony właśnie w tych rozgrywkach, dlaczego taki regulamin jest lepszy od innych. Specyfika tenisa w Polsce jest taka, że dzieląc turniej na kategorie wiekowe, płeć lub status zazwyczaj rywalizuje się w gronie kilkuosobowym. To nie daje takiej przyjemności z gry, bo jest mała frekwencja i co za tym idzie niewielka liczba rozegranych meczów. Kategorie wprowadzone są po to aby mecze były bardziej wyrównane. W TGPM system punktacji jest ustalony i pomimo tego, że tenisiści i tenisistki o różnym wieku i stopniu zawansowania grają w swoich kategoriach to punkty przeliczane są tak, że wszyscy klasyfikowani są w jednym rankingu. Dzięki temu wiemy, kto jest najlepszy.
W TGPM 2020 rywalizowało 65 graczy, wśród nich 7 pań. Turnieje rozegrano w Nowym Sączu, Chełmcu, Gorlicach i Tarnowie. Do tej pory we wszystkich edycjach wystartowało ponad 200 zawodników.
Zwycięzcą został Jarosław Pasoń, który turniejem halowym kończącym ten cykl rozgrywek udowodnił swoją klasę pokonując gładko Bogusława Kmaka w meczu o pierwsze miejsce. Ten jeszcze młody zawodnik mógłby spokojnie rywalizować z czynnymi zawodnikami startującymi w najlepszych polskich turniejach organizowanych przez PZT. Drugim w kolejności chyba niespodziewanie został Grzegorz Matras, który jest bardzo dobrym amatorem grających z dużą precyzją i wyczuciem, a Wiktor Nogawka zajął 3 miejsce. Czwarte miejsce zajął Krzysztof Berkowicz. Piątym zawodnikiem dorównującym pierwszej czwórce w generalnej klasyfikacji TGPM jest Bogusław Kmak pomysłodawca tego cyklu rozgrywek i weteran zawodów.
Pozostali niżej sklasyfikowani zawodnicy to dobrze grający amatorzy i jak to zazwyczaj bywa dół listy zamykają już słabiej grający. Wyjątkiem są tutaj zawodnicy Daniel Olchawa, Jędrzej Jarosz, Przemysław Piątek, Jakub Piątek, Krzysztof Oleksy, którzy zagrali za mało turniejów aby wejść do czołówki rankingu. Ten ostatni wygrał TGPM 2015. To kiedyś dobrze zapowiadając się zawodnik. Obecnie gra coraz rzadziej i boryka się kontuzjami.
Organizatorzy dziękują za pomoc w organizacji Małgorzacie Stanek, Ewie Kukulak, Marcinowi Maciosze, Janowi Pajorowi, Włodzimierzowi Grądalskiemu.
Organizatorem Tenisowego Grand Prix Małopolski była Małopolska Agencja Rozwoju Edukacji Przedsiębiorczości i Innowacji we współpracy z Stowarzyszanie Inicjatyw Społecznych ERAZMUS. Partnerem rozgrywek był Babolat. Przedsięwzięcie było zrealizowana przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

Na zdjęciu: Jarosław Pasoń – zwycięzca TGPM

Reklama