Irlandczycy kontrolują trzeźwość sądeckich kierowców. Łapią też sądeckich złodziejaszków i suszą...

Mieszkańcy Nowego Sącza, Krynicy i Piwnicznej mogą natknąć się na patrol irlandzkich policjantów. Funkcjonariusze irlandzkiej Gardy tydzień temu przyjechali na Sądecczyznę w ramach międzynarodowej wymiany stażowej. Pełnią u nas służbę. Zdążyli już „zaliczyć” patrol pieszy po sądeckich ulicach, kontrolę stanu trzeźwości kierowców i obchód dzielnicowego. Wzięli też udział w interwencji związanej z kradzieżą w jednym z sądeckich sklepów.

Sądeccy gospodarze z Komendy Miejskiej Policji od pierwszego dnia pobytu Irlandczyków w naszym mieście dbają, by gościom nie brakło policyjnych „atrakcji”.

- Na początku mł. inspektor Jarosław Tokarczyk, komendant miejski policji, wprowadził gości w arkana służby, przedstawiając zadania poszczególnych wydziałów, specyfikę służby i prawa w naszym kraju oraz obszar działania i organizację sądeckiej jednostki – mówi asp. dr Iwona Grzebyk – Dulak z Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu.

Po wprowadzeniu irlandzcy stażyści wraz ze swoim opiekunami – st. sierż. Radosławem Koziałem i st. sierż. Adamem Tobiaszem z Wydziału Prewencji, poznawali  pracę dzielnicowego oraz wybrali się na obchód dzielnicy Westerplatte. Pełnili również służbę z policyjnymi wywiadowcami, a także czynnie uczestniczyli w obsłudze interwencji związanej z kradzieżą.

Na gorąco notowali również podobieństwa i różnice pomiędzy służbą w Polsce i w Irlandii.

- Ich główne spostrzeżenie dotyczyło różnicy wyposażenia do służby – mówi Iwona Grzebyk – Dulak i dodaje, że funkcjonariusze Gardy w służbie patrolowej nie dysponują bronią palną.

Kontrola prędkości i stanu trzeźwości kierujących niestety nie wypadły na korzyść mieszkańców naszego regionu.

- Irlandzcy policjanci zwrócili uwagę na kilka różnic. Dotyczyły one między innymi nietrzeźwych kierowców, których w Irlandii zatrzymuje się sporadycznie oraz kwestii zatrzymania takiej osobie prawa jazdy. W Polsce nietrzeźwemu kierowcy policjanci zatrzymują prawo jazdy na miejscu zdarzenia, natomiast w Irlandii tą kwestią zajmuje się sąd.

Goście z "Zielonej Wyspy" zostaną w Polsce jeszcze przez tydzień, a następnie, w ramach rewizyty, polscy policjanci pojadą do Irlandii.

fot. Komenda Miejska Policji Nowy Sącz

MAGIK MAŁA

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.