Idziesz w góry? Ta rzecz może uratować Ci życie

Idziesz w góry? Ta rzecz może uratować Ci życie

Grupa Krynicka GOPR, Fundacja Bezpieczne Góry

O tym jak niebezpieczne może być wyjście w góry w zimie zdążyło się przekonać już wielu turystów. Niejednokrotnie w ostatniej chwili ich życia ratuje GOPR, Czy TOPR. Zdarza się jednak, że pomoc nie dotrze na czas. Nie lada problemem jest zlokalizowanie osoby potrzebującej pomocy, szczególnie w trudnych warunkach pogodowych. Fundacja Bezpieczne Góry przypomina – wybierasz się w góry, pamiętaj że jednym z elementów bezpiecznej wyprawy, jest możliwość dokładnej i niezawodnej lokalizacji oraz nawigacji.

,,Pamiętajmy, aby wyposażyć się w dobrze skonfigurowany profesjonalny odbiornik GPS. Co nam to daje? Przede wszystkim wiemy gdzie jesteśmy, znacznik na ekranie pokaże nam swoją pozycję i ulokuje na mapie – czytamy w apelu fundacji.

Dobry odbiornik jest odporny na działanie warunków atmosferycznych takich jak deszcz czy śnieg, możemy go obsługiwać nawet w rękawiczkach. Jest także niezależny od zasięgu sieci GSM.

,,Odbiornik GPS daje nam również możliwość nawigowania do celu, szczególnie ważne jest to podczas uprawiania turystyki w trudnych warunkach atmosferycznych, takich jak śnieżyce, mgły czy ulewne deszcze, w takich warunkach łatwo jest zgubić szlak” – przypomina Fundacja Bezpieczne Góry.

Zanim jednak wyruszymy w góry, powinniśmy dobrze zaznajomić się z obsługą oraz odpowiednio skonfigurować urządzenia GPS, aby w razie konieczności szybko móc zadziałać.

Czytaj także: Nowy Sącz. Będzie dochodzenie w sprawie przestępstwa za wprowadzenie służb w błąd?

GPS, góry, Fundacja Bezpieczne Góry

Źródło: Fundacja Bezpieczne Góry/
Fot.: Grupa Krynicka GOPR/
Fundacja Bezpieczne Góry 
Share on twitter
Share on facebook