Grybowskie liceum do kupienia na allegro

Burmistrz Grybowa, Paweł Fyda chce odzyskać kamienicę, która niegdyś należała do miasta, i w której przez długie lata funkcjonowało grybowskie liceum. W latach 90.wraz z obowiązkami związanymi z zarządzaniem szkołami średnimi budynek nieodpłatnie przejął powiat. Starosta Marek Pławiak nie godzi się na to, aby nieruchomość oddać miastu Grybów za darmo.  Dwa dni temu wystawiono ją na sprzedaż na allegro.

PROTEUSGASTRO2

Rozmowa dwóch samorządowców dotycząca przyszłości budynku ma się odbyć jutro, jednak już od 2 października kamienicę ulokowaną w grybowskim rynku można kupić za 2 mln. 700 tys. zł . Organizatorem aukcji jest Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu.

Obniżyliśmy cenę o 200 tysięcy złotych i mam nadzieję, że znajdą się chętni. To naprawdę atrakcyjny budynek i lokalizacja: trzy kondygnacje i ponad 1300 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej stwarzają całkiem duże pole do popisu i dają możliwość różnego wykorzystania obiektu przez przyszłego właściciela – mówi starosta nowosądecki Marek Pławiak.

Budynek należał niegdyś do miasta Grybów, jednak na mocy ustawy z lat 90., zarząd nad szkołami średnimi przejął powiat, a co za tym idzie – w ramach realizacji zadania, stał się właścicielem szkolnych nieruchomości.  Władze Grybowa po wyprowadzce uczniów chciałyby odzyskać kamienicę. Mają już pomysły jak ją zagospodarować. W starostwie, które decyzją wojewody od niespełna 30 lat jes prawnym właścicielem budynku na bezwarunkową darowiznę nikt się jednak nie chce zgodzić.

– Chcemy ten obiekt sprzedać. Powiatowi nowosądeckiemu żaden samorząd nic nie daruje. Jeśli pan burmistrz przekaże kwotę, którą chcemy uzyskać ze sprzedaży kamienicy na budowę nowego liceum, wtedy nieodpłatnie przekażemy miastu Grybów budynek w rynku – powiedział Pławiak w wywiadzie dla RDN.

Uczniowie grybowskiego liceum mają się przeprowadzać do nowej szkoły wiosną. Obecnie trwa rozbudowa internatu Zespołu Szkół Zawodowych w Grybowie, w którym już w maju 2018 licealiści napiszą maturę. Koszt tej inwestycji to ponad 8 mln złotych. Zakończenie prac planowane jest na 31 marca 2018 roku. W budynku znajdzie się pełnowymiarowa sala gimnastyczna z ruchomymi trybunami, sale lekcyjne z nowoczesnym sprzętem oraz biblioteka i czytelnia.

Stary budynek Liceum Ogólnokształcącego nie ma pełnowymiarowej  sali gimnastycznej. Młodzież ćwiczy w pomieszczeniu o powierzchni dwóch połączonych sal lekcyjnych, a latem – w parku, lub na boisku szkolnym, na którym niegdyś planowano budowę sali gimnastycznej. Tak się nie stało ponieważ teren zagrożony był osuwiskiem.

Urzędnicy postanowili rozbudować dawny internat Zespołu Szkół Zawodowych w Grybowie i tam przenieść liceum.

O tym jak rozstrzygnie się spór starosty Marka Pławiaka z burmistrzem Grybowa Pawłem Fydą i jaka decyzja zapadnie względem kamienicy, poinformujemy wkrótce.

Fot. K. Chełmecki

 

 

 

MAGIK MAŁA
Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY
Studio DTS

Jak firmie, w której pracuje 1500 osób, udaje się zapanować nad koronawirusem? Czy pandemia mocno zaszkodziła branży kolejarskiej? Na te i inne pytania odpowiada gość Studia DTS Zbigniew Konieczek, prezes spółki Newag w Nowym Sączu.

Najczęściej wyświetlane

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

[mailpoet_form id="1"]