Gmina Łabowa przyjęła 80 uchodźców. Wójt Marta Słaby: mieszkańcy stanęli na wysokości zadania

Gmina Łabowa przyjęła 80 uchodźców. Wójt Marta Słaby: mieszkańcy stanęli na wysokości zadania

Marta Słaby, gmina Łabowa, uchodźcy, Ukraina

Gmina Łabowa przyjęła około 80 uchodźców z Ukrainy. Sąsiedzi ze wschodu mieszkają w dwóch lokalach w Kamiannej. – Na chwilę obecną sytuację mamy opanowaną, a podstawowe potrzeby zapewnione – mówi w rozmowie z naszą redakcją wójt gminy Łabowa Marta Słaby.

Mieszkańcy Ukrainy przebywają w Kamiannej: w Domu Pszczelarza i Domu u Klaudii. W poniedziałek ukraińskie dzieci rozpoczęły naukę. Wcześniej odbyło się spotkanie integracyjne z polskimi kolegami i koleżankami. Około 15 uczniów uczęszcza do Szkoły Podstawowej im. Świętej Kingi w Maciejowej. Jeden uczeń dojeżdża do szkoły w Łabowej.

– Sytuacja się zmienia. To nie jest takie proste. Zdarza się, że nadajemy PESEL, zgłaszamy uczniów, a rodzina wyjeżdża. Mamy nadzieję, że ci, którzy są, już zostaną i nie będzie dalszej rotacji – zaznacza wójcina.

Sytuacja opanowana

Kamianna nie po raz pierwszy gości u siebie sąsiadów ze wschodu. W latach 90-tych mieszkańcy Ukrainy przyjeżdżali tutaj korzystać z leczniczej apiterapii po wybuchu elektrowni w Czarnobylu. Tak jak wtedy, tak i teraz mieszkańcy gminy Łabowa robią wszystko, aby goście czuli się jak u siebie.

– Mieszkańcy naszej gminy stanęli na wysokości zadania, za co im bardzo serdecznie dziękuję. O jakiejkolwiek potrzebie informowaliśmy w mediach społecznościowych, oni natychmiast odpowiadali i przywozili potrzebne rzeczy – zaznacza wójcina.

Jak dodaje, na obecną chwilę sytuacja jest opanowana, a podstawowe potrzeby uchodźców wojennych zapewnione. – Mieszkańcy nadal dowożą suchy prowiant, środki higieniczne, medyczne oraz ubrania, które nasi stażyści segregują – wyjaśnia Marta Słaby. Część darów z gminy Łabowa zostało zawiezionych do Ukrainy.

gmina Łabowa, Ukraina, dary dla Ukrainy

Szkolne Koło Wolontariatu ze Szkoły Podstawowej im ks. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Nowej Wsi także aktywnie włącza się w pomoc dla Ukrainy. Tym razem członkowie grupy przeprowadzili  zbiórkę tornistrów, piórników, zeszytów, kredek i innych artykułów szkolnych dla dzieci z Ukrainy, które uczęszczają do szkoły w Maciejowej. 

Szkolne Koło Wolontariatu ze Szkoły Podstawowej im ks. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Nowej Wsi
Szkolne Koło Wolontariatu ze Szkoły Podstawowej im ks. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Nowej Wsi

Nie ma bariery językowej

Gospodyni gminy przyznaje, że nie ma dużej bariery językowej w porozumiewaniu się z uchodźcami. Komunikacja odbywa się głównie w dwóch językach: rosyjskim i angielskim.

– Większość z nas uczyła się w szkole języka rosyjskiego. Dogadujemy się. Jeśli jest potrzeba przetłumaczenia dokumentu, to są tłumacze, którzy pomagają w wolontariacie. Jeśli czegoś nie rozumiemy, korzystamy również z google tłumacza – dodaje.

Czytaj także: W Grybowie schronienie znalazło 80 uchodźców wojennych. 

Fot. Urząd Gminy Łabowa 

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY
Play Video about Ewa Novel

Finał Szansy na sukces tuż, tuż. Co jeszcze przed Ewą na parę godzin przed jej wystąpieniem ?

Play Video about Ewa Novel w Szansie na sukces

Ostatnie przygotowania Ewy do finału Szansy na sukces. Zobacz co tam się działo…  Dostępne tylko u nas 😉 

Play Video about Jubiler Sezam Nowy Sącz

Jubiler Sezam – majówka rabatów

Temat dnia

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.