Dziesiątki pożarów suchych traw na Sądecczyźnie

Dziesiątki pożarów suchych traw na Sądecczyźnie

Pożary traw

Do tej pory w 2022 roku na Sądecczyźnie odnotowano 202 pożary. Ponad połowa przypadków dotyczyła suchych traw. Strażacy przypominają – jest to nie tylko niebezpieczne, ale także zabronione.

Jak informują funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Sączu, od początku bieżącego roku do 15 marca strażacy gasili płonące suche trawy już 106 razy. A niechlubny sezon się dopiero zaczyna i takich pożarów jest coraz więcej. Tylko wczoraj odnotowano ich ponad 20 – m.in. w Łącku, Podegrodziu, Klęczanach, Starym Sączu, Brzeznej, Jazowsku, czy też Moszczenicy Niżnej.

Wypalanie traw jest bardzo niebezpieczne i może skończyć się tragedią. Do takiego wypadku doszło wczoraj na Limanowszczyźnie – ofiarą żywiołu, który wymknął się spod kontroli, padła 77-letnia kobieta (informowaliśmy o tym TUTAJ).

Potencjalne niebezpieczeństwo nie jest jedynym powodem, dla którego nie powinno się wypalać traw. Chodzi tu także o szkodzenie środowisku oraz fakt, że jest to prawnie zabronione. Taki zakaz zawarto w Ustawie z dnia 16 kwietnia 2004 roku o ochronie przyrody oraz Ustawie z dnia 28 września 1991 roku o lasach. Za tego typu wykroczenia grozi kara aresztu, nagany lub grzywny w wysokości od 20 do 5000 złotych. Jak z kolei czytamy w Kodeksie karnym (art. 163 § 1), „Kto sprowadza zdarzenie, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać pożaru, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10”.

fot. Państwowa Straż Pożarna w Nowym Sączu


Czytaj też:

Krynica-Zdrój. Agresywny złodziej miał wiele na sumieniu

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY
Play Video about Ewa Novel

Ewa Novel tuż przed finałem Szansy na sukces

Play Video about Ewa Novel w Szansie na sukces

Ostatnie przygotowania Ewy do finału Szansy na sukces. Zobacz co tam się działo…  Dostępne tylko u nas 😉 

Play Video about Jubiler Sezam Nowy Sącz

Jubiler Sezam – majówka rabatów

Temat dnia

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.