Dramatycznie długie kolejki do diagnostyki. Rak nie czeka. Pacjenci – przeciwnie

Dramatycznie długie kolejki do diagnostyki. Rak nie czeka. Pacjenci – przeciwnie

– Co roku w Polsce diagnozowanych jest ponad 170 tysięcy chorób nowotworowych, spora część z nich wykrywana jest w zaawansowanym stadium. Problemem jest niedostateczna profilaktyka, ale również długi czas oczekiwania na pierwszą wizytę onkologiczną czy badania obrazowe – mówi Aleksandra Ciompała, koordynatorka ds. programów pomocowych Onkofundacji Alivia. Wczesne wykrycie raka może uratować życie. Niestety w wielu miejscach na wykonanie badań obrazowych trzeba czekać ponad miesiąc. W Nowym Sączu na badanie rezonansem w trybie pilnym pacjenci czekają 35-41 dni i dodatkowe 7-14 dni na opis badania.  Na tomografię – 78 dni i dodatkowe 21 dni na opis, a na pierwszą wizytę u onkologa – aż 46 dni.

W Polsce nie ma rejonizacji badań i wizyt lekarskich. Zanim chory podejmie decyzję o wykonaniu badania prywatnie warto sprawdzić jaki czas oczekiwania w ramach NFZ jest w innych placówkach medycznych w okolicy. 

Onkofundacja Alivia codziennie sprawdza długość kolejek do badań diagnostycznych w blisko 900 placówkach medycznych w Polsce. Konsultanci dzwonią do ośrodków medycznych jako “tajemniczy pacjenci” w celu umówienia pierwszej wizyty onkologicznej czy badań obrazowych. W ten sposób uzyskują dane o terminach, które następnie publikowane są na portalu Onkoskaner.pl Można tam wyszukać ośrodek, gdzie badania w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia zostaną wykonane najszybciej.

Niestety ostatnie wyniki nie napawają optymizmem. Średni czas oczekiwania w kraju w trybie normalnym na rezonans magnetyczny to 75 dni, na badanie PET-CT – 42 dni, a na tomografię komputerową – 32 dni.

Czas oczekiwania na wykonanie badań w ramach NFZ jest różny w zależności od ośrodka. Podczas gdy w jednym szpitalu może wynosić parę dni, w innym może to być nawet kilka miesięcy. Zdarza się, że pacjent oczekuje kilka miesięcy na badanie, nie wiedząc że w innym ośrodku w tym samym województwie może je wykonać znacznie szybciej. Skutkuje to opóźnieniem w rozpoczęciu leczenia i tym samym zmniejsza szanse na wyzdrowienie – mówi Aleksandra Ciompała.

  • Na tomografię komputerową w trybie zwykłym czeka się w województwie małopolskim średnio 81 dni. Najdłuższa kolejka jest w Krakowie i sięga aż 284 dni, a najkrótsza w Zakopanem – 7 dni. Czas oczekiwania w trybie pilnym w woj. małopolskim skraca się średnio do 47 dni. Najbliższe badanie w Nowym Sączu można zrobić za 78 dni (+ do 21 dni oczekiwania na opis), w Limanowej – za 82 dni (+ 7 dni czekania na opis), w Gorlicach – za 39 dni (+ do 7 dni czekania na opis) a w Krynicy – za około dwa tygodnie (+ 7 dni oczekiwania na opis).
  • Na wykonanie rezonansu magnetycznego w trybie zwykłym chorzy czekają średnio 107 dni. Ze skierowaniem “na cito” pacjenci czekają średnio 76 dni. w Nowym Sączu czas oczekiwania na badanie wynosi 75-76 dni (tryb zwykły) i 35-41 dni (pilny), oczywiście trzeba doliczyć czas oczekiwania na opis (7-14 dni).
  • W przypadku badania PET-CT średni czas oczekiwania w województwie małopolskim w trybie zwykłym wynosi 33 dni, a w trybie pilnym – 22 dni.

Dokładne terminy w poszczególnych miastach można sprawdzić pod linkiem: https://onkoskaner.pl

Onkofundacja Alivia od 13 lat wspiera pacjentów onkologicznych w walce o ich życie i zdrowie. Zapewnia im kompleksowe wsparcie merytoryczne i finansowe. Udostępnia bezpłatne portale internetowe takie jak: Oncoindex, Onkoskaner czy Onkomapa, które umożliwiają chorym podejmowanie świadomych decyzji dotyczących procesu leczenia. Od 2010 roku przekazała chorym na raka ponad 30 milionów złotych na pokrycie nierefundowanych przez NFZ kosztów leczenia.

Ilustracje: Alivia; zdjęcie w nagłówku: Drazen Zigic; Freepik

Czytaj też:

DTS24 patronuje: Sądeckie Dni Literatury ożywiły na dwa dni centrum Nowego Sącza [FOTORELACJA]

 

Reklama