Chabówka – Nowy Sącz. Pociąg wolności jedzie w trasę!

pociąg retro

11 listopada w ramach obchodów Święta Niepodległości trasą kolejową z Chabówki do Nowego Sącza przejedzie zabytkowy pociąg retro. Przejazd organizowany jest w ramach cyklu Małopolskie Szlaki Turystyki Kolejowej przez PKP Cargo, Województwo Małopolskie i Nowosądeckie Stowarzyszenie Miłośników Kolei. Postoje na stacjach będą połączone z prezentacjami historycznymi, piknikami i występami muzycznymi. Pociąg wyruszy  z Chabówki o 6:00 i przyjedzie do Nowego Sącza na godzinę 10:15. Odjazd w drogę powrotną do Chabówki zaplanowano na  godzinę 11:30.

Z uwagi na planowaną w przyszłym roku przebudowę trasy kolejowej Chabówka-Nowy Sącz i budowę linii tzw. Podłęże-Piekiełko jest to prawdopodobnie jeden z ostatnich tego typu przejazdów.

Na trasę dawnej kolei transwersalnej z Chabówki do Nowego Sącza wyruszy skład złożony z parowozu Ty42-107 z 1946 roku oraz historycznych wagonów z I połowy XX wieku. Jazdę pociągu oraz zaplanowane prezentacje historyczne będzie można śledzić w Internecie m.in. na Facebookowym profilu: Małopolskie Szlaki Turystyki Kolejowej. W w jednym z zabytkowych wagonów znajdzie się ekspozycja militarna przygotowana przez Grupę Rekonstrukcji Historycznych PTH. Towarzyszyć jej będą rekonstruktorzy w mundurach z lat 1914-1918 odzwierciedlający formacje walczące o niepodległość na terenach dzisiejszej Sądecczyzny i Podhala.  Jedną z atrakcji przejazdu, będzie piknik na stacji w Skrzydlnej zorganizowany we współpracy ze Stowarzyszeniem Miłośników Historii, Tradycji i Kultury Ziemi Skrzydlańskiej” – informuje Łukasz Wideł z Nowosądeckiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei.

Plan przejazdu:

  • 6:00 – odjazd ze stacji Chabówka
  • 10:15 – przyjazd do stacji Nowy Sącz, po przyjeździe zwiedzanie Izby Tradycji na peronie I (w stronę Chabówki)
  • 11:30 – odjazd ze stacji Nowy Sącz
  • 12:09-12:29 – postój na stacji Męcina, odśpiewanie hymnu
  • 12:56 – 13:16 – Limanowa – pokaz grupy rekonstrukcyjnej
  • 14:01 – 14:31 – Dobra k/Limanowej – poczęstunek regionalny
  • 14:47-15:12 – Skrzydlna – piknik zorganizowany przez Stowarzyszenie Miłośników Historii, Tradycji i Kultury Ziemi Skrzydlańskiej
  • 16:42 – przyjazd do stacji Chabówka, zakończenie przejazdu
Projekt „Małopolskie Szlaki Turystyki Kolejowej” jest realizowany przez Nowosądeckie Stowarzyszenie Miłośników Kolei przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego w ramach konkursu ofert z turystyki pn. „Małopolska Gościnna”.
Partnerem strategicznym wydarzenia jest PKP CARGO.

Czytaj też:

Nasz Nowy Dom z pomocą rodzinie ze Stańkowej

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.