3 napoje leczące chrypkę

3 napoje leczące chrypkę

3 napoje leczące chrypkę

Chrypka to nieprzyjemna i nierzadko bolesna dolegliwość gardła, powodująca spory dyskomfort, przy jednoczesnej częściowej utracie głosu. Wbrew obiegowym opiniom nie występuje jedynie w okresie jesienno-zimowym, ale może nam doskwierać przez cały rok. Przyczyny jej powstania mogą być bardzo różne, począwszy od choroby zawodowej u śpiewaków, aktorów czy nauczycieli, przez palenie tytoniu, zimne napoje, aż do infekcji bakteryjnej lub wirusowej. Chrypka to każda nienormalna zmiana głosu. Może być przyczyną jego podwyższenia, obniżenia oraz trudności z wydobyciem odpowiedniego dźwięku. Głos może zmieniać zarówno wysokość, jak i głośność – od głębokiego, szorstkiego głosu po słaby, chrapliwy. Jeśli chrypka nie wyklucza nas całkowicie z życia i dopiero się rozpoczęła, warto zacząć leczenie od naturalnych, sprawdzonych sposobów. Gdy chrypka przedłuża się ponad 3 dni i nie ustępuje, a wręcz nabiera na sile, pomimo zastosowanych sposobów, zalecana jest wizyta lekarska. Przy leczeniu tej niemiłej dolegliwości lekarze zawsze zalecają spożywanie sporej ilości płynów. Stąd dziś podamy, aż cztery napoje, które wspomogą nas w tej walce.

Siemię lniane

Picie naparów z siemienia lnianego uważa się za bardzo skuteczne w walce z chorobami układu oddechowego. Można robić napar zarówno z tradycyjnego siemienia (w ziarenkach), jak i mielonego, zapewnia on odpowiednią osłonę i nawilżenie gardła. Uwarunkowane jest to obecnością substancji śluzowych o właściwościach powlekających. Dwie lub trzy łyżeczki siemienia zalewamy wrzątkiem i czekamy, aż przestygną. Napar pijemy powoli, aby zdążył osadzić się na ściankach gardła.

Imbir z cytryną i miodem

Bardzo skutecznym napojem na ból gardła i chrypkę jest połączenie cytryny z imbirem i miodem. Cytryna rozrzedzi śluz zalegający w gardle i ułatwi jego odksztuszanie. Imbir natomiast znany jest ze swoich antybakteryjnych i przeciwzapalnych właściwości. Pokrojoną w plastry cytrynę z imbirem zalewamy wrzątkiem i pijemy, gdy lekko przestygnie. Do naparu możemy dodać również miód. Warto jednak wcześniej sprawdzić, czy miód dodatkowo nie podrażnia nam gardła, co czasami może mieć miejsce. Warto wspomnieć o tym, by miodu nie dodawać do wody cieplejszej niż 50-60 stopni Celsjusza, ponieważ wtedy traci swoje cenne właściwości prozdrowotne. Aby przyspieszyć ten proces, warto zainwestować w wysokiej klasy czajnik z czujnikiem temperatury. Jeśli brakuje Ci na to środków, wsparciem może być kredyt gotówkowy.

Ziółka dobre na wszystko

Za świetny sposób pozbycia się chrypki uważa się picie herbatek ziołowych. Bardzo wartościowa jest w tym przypadku szałwia, która ma właściwości antybakteryjne. Prawoślaz lekarski, który z powodzeniem był stosowany w lecznictwie ludowym jako składnik syropów na kaszel. Dodatkowo możemy spróbować naparów z rumianku, liści selera i tymianku. Większość ekstraktów ziołowych wykazuje się działaniem antyoksydacyjnym, a to wpływa na ich aktywność przeciwzapalną. Należy je pić 2–3 razy dziennie.

 

Chrypka, choć powszechnie bagatelizowana może towarzyszyć innym chorobom, których reperkusje mogą być poważne nie tylko dla gardła. Chrypka może być więc również wynikiem choroby refluksowej przełyku, alergii lub niedoczynności tarczycy. Nieleczona może doprowadzić do zapalenia krtani, lub innych dużo poważniejszych konsekwencji zdrowotnych. Przy przedłużającej się dolegliwości, warto udać się z wizytą do lekarza pierwszego kontaktu, który zleci dalsze badania, w celu wykluczenia poważnych chorób.

 

Artykuł sponsorowany.

Czytaj również: WSB – NLU przygotuje cię do matury z matmy i angielskiego. Za darmo. 

Targi Edukacja, Kariera, Przyszłość

REPERTUAR KINA SOKÓŁ

Reklama