Cel: zamienić ruinę w perłę, która zadziała jak magnes. Jest wizja [zdjęcia, dźwięk]

Cel: zamienić ruinę w perłę, która zadziała jak magnes. Jest wizja [zdjęcia, dźwięk]

Około 30 -40 milionów, czyli dużo mniej niż stadion Sandecji, miałaby kosztować odbudowa sądeckiego zamku. „Składam deklarację, że ten zamek będzie odbudowywany” – oświadczył dziś Ludomir Handzel i poinformował, że przygotowania do pierwszego etapu są już w toku.

Zebraliśmy komplet materiałów dotyczących przeszłości sądeckiego zamku. Kwerenda już za nami. Mamy też za sobą cykl prac archeologicznych wykonywanych co roku na zamkowym wzgórzu, które ujawniły szereg bardzo ciekawych artefaktów. Mamy też dla sądeczan wizję odbudowy zamku. Chciałbym aby ta inwestycja była czymś w rodzaju magnesu dla miasta – powiedział dziś prezydent Ludomir Handzel, otwierając konferencję prasową poświęconą odbudowie. Wizja zakłada, że odtworzona budowla obejmie między innymi obiekt hotelowy, dla którego przewidziano zabytkową siedzibę biblioteki.

Szczegóły przedstawił Jarosław Suwała, prezes Sądeckiej Agencji Rozwoju Regionalnego.

Sądecka Agencja rozwoju Regionalnego na polecenie prezydenta wykonała koncepcję odbudowy. To druga koncepcja. Pierwsza wersja, nowoczesna, ze szklanymi dachami i wieżami, miała charakter awangardowy i wywołała burzliwą dyskusję oraz co zrozumiałe – liczne kontrowersje. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców, które ujawniły się w tej dyskusji, przygotowaliśmy też koncepcję klasyczną, w której obiekt nawiązuje do stylu Lubomirskich, do rozbudowy wykonanej około 1611 roku, gdy ten zamek był najciekawszy – wyjaśnił.

Jak zakomunikowano podczas konferencji, udało się pozyskać dofinansowanie na pierwszy etap, czyli przygotowania koncepcji i zabezpieczenia skarpy.

Co do kolejnych etapów, potrzebne będą rozmowy z Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jednak nawet jeśli mielibyśmy przystąpić do dzieła opierając się na środkach własnych, zrobimy to. Składam deklarację, że ten zamek będzie odbudowywany – oświadczył Ludomir Handzel.

Jak stwierdził Jarosław Suwała wycena odbudowy przygotowana przed pandemią zakładała dla inwestycji budżet około 25 mln zł. Dziś należy się liczyć z tym, że będzie potrzeba o około 30 proc. więcej.

Plik z nagraniem całej konferencji odsłuchasz pod galerią zdjęć

 

Zdjęcia i wizualizacje pochodzą z dokumentu, który w całości można pobrać poniżej:

Koncepcja odbudowy ZAMKU

Czytaj też:

Bohaterowie! To oni wyciągnęli dwóch mężczyzn z płonącego samochodu

Reklama