Lena Rola zapamiętała aż 208 cyfr liczby Pi! W Łęce zorganizowano święto matematyki

Lena Rola zapamiętała aż 208 cyfr liczby Pi! W Łęce zorganizowano święto matematyki

Liczbę Pi aż za dobrze zna każdy uczeń. Z kolei ci, którzy skończyli już swoją przygodę z naukami ścisłymi, na jej widok wracają myślami do matematycznych perturbacji. Uczniowie Szkoły Podstawowej w Łęce postanowili uczcić Święto Liczy Pi.

Dzień Liczby Pi w Szkle Podstawowej w Łęce połączono ze Świętem Matematyki. Zorganizowano Szkolny Konkurs Matematyczny aby uczcić tę okazję.

,,Konkurs polegał na napisaniu z pamięci jak największej ilości cyfr rozwinięcia dziesiętnego liczby π. Odpowiedź była liczona do pierwszej pomyłki lub do pierwszej nieczytelnie zapisanej cyfry. Komisja w składzie: Beata Szczecina oraz Mariola Pater po wnikliwym sprawdzeniu prac ustaliła szkolnego rekordzistę, którym została Lena Rola zdobywając tytuł „Mistrza liczby π”. Zwyciężczyni jest uczennicą klasy IV i zapamiętała aż 208 cyfr!” opisują władze szkoły na swoim fanpage na Facebooku.

Świętowanie uczniowie zakończyli robiąc sobie pamiątkowe zdjęcie przed budynkiem szkoły.

Liczba Pi jest to stosunek długości okręgu do jego średnicy, jest to wartość, która w przybliżeniu do dwóch miejsc po przecinku wynosi 3,14. Jest to odpowiednik amerykańskiego sposobu zapisu daty 14 marca – 3.14, dlatego tego dnia liczba Pi obchodzi swoje święto. A dlaczego liczba ta nazywana jest Ludolfiną? Nazwa ta pochodzi od matematyka, Ludolph van Ceulen, który w 1956 r. podał wartość liczby Pi do 20 miejsc po przecinku, a w późniejszym czasie rozszerzył swój wynik do 35 miejsc. Do dziś pobijane są rekordy na wyliczenie jak najdokładniejszego rozwinięcia dziesiętnego liczby Pi. W roku 2010 obliczono 2 000 000 000 000 000 cyfrę liczby Pi i wynosi ona zero. Bite są również rekordy na zapamiętywanie jak największej ilości cyfr rozwinięcia dziesiętnego.

fot. Szkoła Podstawowa w Łęce

Czytaj też:

Jedyne takie Misterium Męki Pańskiej w regionie. Parafia w Brzeznej zachęca do wspólnego czuwania

Reklama