Nowy Sącz. PWSZ buduje Instytut Ekonomiczny. Będzie też więcej miejsc w domu studenta…

Nowy Sącz. PWSZ buduje Instytut Ekonomiczny. Będzie też więcej miejsc w domu studenta…

Nie krył zadowolenia rektor PWSZ w Nowym Sączu prof. Mariusz Cygnar widząc postęp prac przy budowie Instytutu Ekonomicznego, podczas spotkania z mediami.

To nasza najważniejsza obecnie inwestycja – mówił rektor. – Wszyscy się cieszymy, że prace idą szybko i widać jak z dnia na dzień rośnie budynek. Będzie tu nie tylko instytut, ale również archiwum uczelni, oraz podziemny garaż. Prace, które wykonuje ErsBet winny się zakończyć 30 kwietnia 2022 roku. Warto dodać, że za dwa miesiące będziemy chcieli wmurować „kamień węgielny”. Koszt inwestycji wynosi około 20 milionów. Natomiast łączna powierzchnia instytutu to 3,6 tys. metrów kwadratowych, razem z garażem podziemnym.

Jak poinformował rektor – uczelnia planuje dalej budować.

Obecnie pracujemy nad projektami związanymi z budową Instytutu Pedagogicznego oraz Technicznego. Nasze działania są związane z tym, że studentów nam nie ubywa, a wręcz przeciwnie, rośnie nam społeczność akademicka. Warto też powiedzieć, że otrzymaliśmy pieniądze na rozbudowę Domu Studenta. Będzie kolejne piętro, co da 40 nowych miejsc. Na ten cel mamy 1,85 mln zł.

Cieszy też nieustanny rozwój naszej kadry – dodał dr Marek Reichel, Prorektor ds. Nauki i Rozwoju. – Mamy już 40 nauczycieli akademickich z tytułem doktora, w tym z habilitacją, którzy osiągnęli swój status w ciągu ostatnich 5 lat. W obecnym roku aż siedmiu naukowców otworzyło przewody doktorskie. Dla 75 proc. wykładowców praca w PWSZ jest tą pierwszą.

Uczelnia została laureatem nagrody Ekostrateg 2020, przyznawanej przez Radę Kongresową Polskiego Kongresu Przedsiębiorczości. Przyznawana jest przez autorytety naukowe, przedstawicieli administracji rządowej, samorządów oraz praktyków-przedsiębiorców. Jest to wyróżnienie dla uczelni przygotowującej kadry współpracujące z otoczeniem społeczno-gospodarczym.

– Przyznanie nagrody zawdzięczamy przedsiębiorcom i partnerom z obszaru przemysłu, z którymi współpracujemy w ramach kształcenia i prowadzimy wspólne działania naukowo-badawcze. Kadra naukowa i studenci aktywnie włączają się w działania służące ochronie środowiska i ekologii. Efektem jest na przykład otwarcie w Miejskim Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej w Nowym Sączu nowoczesnego laboratorium, będącego pierwszym etapem projektu realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014–2020 – wyjaśnia Marek Reichel.

Miniony rok i obecny, to trudny czas dla studentów i pracowników dla całej uczelni – powiedziała dr Halina Potok, prorektor ds. studenckich i kształcenia. – Pandemia spowodowała, że musieliśmy w bardzo krótkim czasie wprowadzić wiele zmian. W ciągu trzech tygodni, dzięki informatykom, udało się spowodować to, że wszyscy mieli dostęp do uczelni on-line. Mogliśmy normalnie pracować, a studenci – studiować. Oczywiście problemów nie brakuje. Część zajęć odbywa się stacjonarnie, niektóre są w formie hybrydowej, bo trudno jest korzystać z laboratorium czy pracowni zdalnie. Wszystko jednak odbywa się na wysokim poziomie. Przed nami teraz sesja wiosenna. Czekamy co się stanie do 15 lutego, czy jakieś restrykcje zostaną zniesione, czy będą normalne zaliczenia i egzaminy…

Reklama