Będzie więcej łóżek “covidowych” w szpitalach na Sądecczyźnie. Wszystkie ręce na pokład – apeluje wojewoda

Sytuacja jest poważna. Tylko pomiędzy 1 a 11 listopada liczba pacjentów z COVID-19 zwiększyła się z 463 do 890, czyli o 427. To zatem wzrost na poziomie blisko 50%. Dynamika jest zatem bardzo duża. Dlatego docelowa liczba łóżek „covidowych” w ostatnim tygodniu listopada powinna osiągnąć poziom około 2,3 tys. – tłumaczył wojewoda małopolski Łukasz Kmita na wczorajszym briefingu prasowym.

Od 10.11.w Szpitalu Specjalistycznym im. Henryka Klimontowicza w Gorlicach – przybyło 18 miejsc dla pacjentów „covidowych”. 15 listopada mają być dostępne dodatkowo dwa łóżka respiratorowe. W przygotowaniu jest decyzja, aby tego samego dnia zwiększyć pulę dostępnych miejsc dla chorych w szpitalu w Krynicy (35 dodatkowych miejsc), w Limanowej (38) i w Nowym Sączu (15 + 2 respiratorowe). Na 19 listopada w planach jest kolejne poszerzenie dostępności łóżek dla zakażonych wymagających hospitalizacji. Szpital w Nowym Sączu będzie mógł przyjąć o 39 pacjentów więcej. W okresie 22-26. listopada gorlicki szpital ma zwiększyć ilość łóżek o 38 (+ 4 respiratorowe), krynicki – 0 10, limanowski – o 21, nowosądecki – o dwa respiratorowe.

Z raportu z 11 listopada wynika, że w Małopolsce przybyło 1008 nowo zakażonych. 890 chorych jest hospitalizowanych. 70 z nich wymaga sztucznej wentylacji.

–  To znów ten moment, by powiedzieć: wszystkie ręce na pokład. Czeka nas wszystkich trudny czas. Dziękuję wszystkim dyrektorom szpitali i personelowi medycznemu za poczucie odpowiedzialności i za troskę o pacjentów. Każdego dnia wnosicie nieoceniony wkład w walkę z pandemią, choć z pewnością wszystkim nam byłoby łatwiej, gdyby więcej osób się zaszczepiło. W Małopolsce w pełni zaszczepiło się 44,4% Mieszkańców. To ciągle za mało – powiedział wojewoda Kmita.

Dodał, że od 17 listopada uruchomionych zostanie 16 dodatkowych zespołów ratownictwa medycznego, które będą działać w ramach struktur pogotowia bocheńskiego, dąbrowskiego, limanowskiego, gorlickiego i nowosądeckiego.

Czytaj też:

Brakuje miejsc w sądeckim szpitalu. Karetki pogotowia wożą chorych do sąsiednich powiatów

Koszt: pół miliarda. Wydajność: 90 tysięcy ton rocznie. Wokół eko-ciepłowni ma powstać park dla sądeczan

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.