Koszt: pół miliarda. Wydajność: 90 tysięcy ton rocznie. Wokół eko-ciepłowni ma powstać park dla sądeczan

Koszt: pół miliarda. Wydajność: 90 tysięcy ton rocznie. Wokół eko-ciepłowni ma powstać park dla sądeczan

instalacja do termicznego przetwarzania odpadów - wizualizacja obiektu na terenie Newagu

2 miliardy złotych – tyle chce zainwestować właściciel Newagu w instalacje do odzysku energii z odpadów. Przymierza się do budowy czterech. Zakłada, że za dwa lata mogą być gotowe i mogą zacząć działać. Jak informowaliśmy kilka dni temu – jedna z nich może służyć Sądeczyźnie. O swoich inwestycyjnych planach Zbigniew Jakubas rozmawiał z dziennikarzami Polskiej Agencji Prasowej.

W naszym kraju chciałbym zbudować cztery nowoczesne instalacje, które będą produkowały ciepło i energię elektryczną po konkurencyjnej cenie na potrzeby miast. Mamy już wybrane lokalizacje i przeprowadzone badania. Jeśli przejdziemy przez procedurę administracyjną, to w następnych dwóch latach inwestycje zostaną zrealizowane pod klucz. Każda z nich to koszt ponad pół miliarda złotych – powiedział Zbigniew Jakubas.

Zbigniew Jakubas jest głównym akcjonariuszem Newagu i to właśnie na terenie tego przedsiębiorstwa miałaby powstać jedna z instalacji.

Z roku na rok rośnie ilość odpadów wytwarzanych w Nowym Sączu i okolicznych gminach. Przeciętny mieszkaniec wyrzuca w ciągu 12 miesięcy ponad 350 kg śmieci. Zmieszane odpady komunalne trafiają obecnie na miejskie składowisko, które w ciągu najbliższych trzech lat zapełni się i zostanie zamknięte. Składowanie jest najmniej przyjazną środowisku i jedną z najbardziej kosztownych metod zagospodarowania. Ponadto przepisy sukcesywnie ograniczają ilość składowanych odpadów, do jedynie 10% w 2030 roku. Brak odpowiednich instalacji do zagospodarowania odpadów to problem wielu polskich miast i gmin. Wartość tego typu inwestycji nierzadko przewyższa ich możliwości finansowe. To także główna przyczyna rosnących opłat za odbiór odpadów. Nowoczesna infrastruktura do ich zagospodarowania w sposób bezpieczny i ekonomiczny stanowi również potrzebę Nowego Sącza i okolicznych gmin. Ekologiczna elektrociepłownia wykorzystywałby odpady nienadające się do recyklingu jako surowiec do produkcji prądu i ciepła dla Nowego Sącza.” – czytamy w komunikacie Newagu przybliżającym ideę inwestycji.

Pomysłodawcy inwestycji szacują, że w obiekcie można będzie przekształcać rocznie w prąd i ciepło 90 tys. ton odpadów wytwarzanych przez mieszkańców. Na terenie instalacji planowana jest aranżacja „eko-parku” ze ścieżką edukacyjną i otwartym zielonym skwerem dla mieszkańców.

W Europie działa około 450 instalacji odzyskujących energię z odpadów. W Polsce podobne obiekty działają m.in. w Szczecinie, Bydgoszczy, Koninie, Poznaniu, Rzeszowie, Białymstoku, Zabrzu i w Krakowie. Kolejne powstają w Olsztynie i Gdańsku.

O projekcie pisaliśmy w tekście:

Rewolucyjny koncept dla Sądecczyzny: energia ze śmieci!

Źródło: Newag, PAP

WYBORY 2024

REPERTUAR KINA SOKÓŁ

Reklama