Anna w Nowym Sączu. Do jednej walizki nie da się spakować życia

Anna w Nowym Sączu. Do jednej walizki nie da się spakować życia

Anna Cherkasowa

Anna Cherkasova jest ukraińską dziennikarką. Jeszcze dwa tygodnie temu jej rodzinnym miastem był Kijów. Dzisiaj wraz z 4-letnim synem mieszka w Nowym Sączu, w pokoju Domu Studenta. Właśnie odwiedziła naszą redakcję. Nie po raz pierwszy. Poprzednio była gościem DTS w 2016 r. w ramach realizowanego przez Splot projektu „Dziennikarze, demokracja i solidarność”.

Anna Cherkasowa

 

W Kijowie zostali mąż i starszy 19-letni syn Anny. Wiadomo, mężczyźni w tym wieku nie opuszczają Ukrainy. Syn jeszcze w lutym studiował, teraz przebywa u babci na wsi pod Kijowem. Może tylko czekać, studentów nie powołują do wojska. Mąż również nie został zmobilizowany. Są branże, które muszą pracować nawet w wojennych warunkach, choć ani czas tej pracy, ani wynagrodzenie za nią nie są takie, jak dawniej.

Anna mówi, że bardzo dobrze czuje się w Nowym Sączu. Niczego jej nie brakuje do normalnego funkcjonowania. Wiadomo, do jednej walizki nie da się zabrać całego życia, a wszystkiego co potrzebne, ale o uzupełnienie rzeczy niezbędnych do funkcjonowania zadbało Sursum Corda. Na co dzień pomocni są również dawni znajomi z sądeckiego Splotu. Tydzień temu do Anny odezwała się jej przyjaciółka. Jest w Londynie, namawiała Annę na przyjazd do Anglii, która właśnie uruchamia program dla ukraińskich uchodźców przyjmowanych przez Anglików do swoich domów. Decyzja zapadła – Anna właśnie złożyła wniosek wizowy i stara się o paszport biometryczny dla syna. Chcą pojechać dalej, do Londynu. Tylko na chwilę. Kiedy to wszystko się skończy, a przecież musi się szybko skończyć, wszyscy wrócą do Kijowa. Spróbują w domu od nowa budować swoje dawne życie. Kiedy 24 lutego w Ukrainie wybuchła wojna, mieszkający w Rosji brat Anny przysłał jej jedynego sms-a: „Co u was?”.

 

Przeczytaj również: Zabrali uchodźców do Kopalni Soli, aby dać im chwilę wytchnienia od problemów

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY
Play Video about Ewa Novel

Ewa Novel tuż przed finałem Szansy na sukces

Play Video about Ewa Novel w Szansie na sukces

Ostatnie przygotowania Ewy do finału Szansy na sukces. Zobacz co tam się działo…  Dostępne tylko u nas 😉 

Play Video about Jubiler Sezam Nowy Sącz

Jubiler Sezam – majówka rabatów

Temat dnia

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.