700 młodych ludzi może uczyć się w Szkółkach Ginących Zawodów [ZDJĘCIA]

700 młodych ludzi może uczyć się w Szkółkach Ginących Zawodów [ZDJĘCIA]

700 młodych ludzi chętnych do nauki i 56 instruktorów, którzy naukę tą chcą im umożliwić i aż 253 godziny spędzone tygodniowo na nauce. Tak właśnie wygląda harmonogram pracy na obecny rok szkolny w Szkółkach ginących Zawodów.

To właśnie one – Szkółki Ginących Zawodów są w stanie ocalić popadające w zapomnienie profesje. Haft, taniec ludowy, ceramika czy malowanie na szkle to zaledwie część umiejętności jakie mogą zgłębiać zainteresowani uczęszczaniem na zajęcia. Z roku na rok atrakcyjność Szkółek rośnie również wśród młodzieży.

Zajęcia w szkółkach są finansowane z budżetu Powiatu Nowosądeckiego. W tym roku szkolnym przeznaczyliśmy na to prawie 370 tysięcy złotych – mówi starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski. – Bardzo mnie cieszy, że coraz więcej młodych ludzi chce uczestniczyć w zajęciach. Dzięki takim projektom ocalamy od zapomnienia naszą regionalną kulturę i obyczaje. Dziękuję instruktorom za codzienną pracę i za to, że przekazują cenną wiedzę o naszych tradycjach.

Na terenie powiatu nowosądeckiego działa aktualnie 84 szkółek, w których to młodzi Sądeczanie mogą pobierać naukę m.in. w Szkółkach: muzykowania ludowego, tańca i śpiewu regionalnego, ceramiki, bibułkarstwa, haftu, plastycznych, malarskich, wokalnych, rysunku na szkle, ikonopisarskich, rzeźby, grafiki, gwary ludowej, kuchni regionalnej, szydełkowania.

Jak podkreślał starosta, jest to okazja zarówno dla młodych jak i starszych aby podtrzymywać ducha naszego terenu, a przy tym nie pozwolić aby te coraz rzadsze profesje popadły w zapomnienie.

Poniżej zdjęcia z podpisania umów z instruktorami tegorocznej edycji akcji.

 

Fot. Maria Olszowska

źródło: SP w Nowym Sączu

Czytaj też:

Kąclowa. Podejrzane kobiety kręcą się po wsi i próbują wyłudzić pieniądze

Reklama