To już koniec muzeum w Domu Gotyckim. Zabytek wraca we władanie kościoła

To już koniec muzeum w Domu Gotyckim. Zabytek wraca we władanie kościoła

„Z dniem 1 listopada 2023 r. następuje zamknięcie na stałe dla zwiedzających Domu Gotyckiego – filii Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu. Zamknięcie filii jest wynikiem zaprzestania prowadzenia w obiekcie działalności wystawienniczej w związku z upływającym w dniu 30 listopada 2023 roku terminem umowy najmu tej nieruchomości” – poinformowali gospodarze Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu.

Gmach przy ulicy Lwowskiej, pod numerem 3 – jeden z najstarszych zachowanych do dziś budynków w mieście (wzniesiony około 1448 roku), jest własnością parafii św. Małgorzaty.

Służył różnym celom. Początkowo mieszkali w nim sądeccy duchowni. Od 1908 roku działała tam kuchnia uruchomiona z inicjatywy księdza infułata Alojzego Góralika, burmistrza Władysława Barbackiego, dyrektora gimnazjum Stanisława Rzepińskiego i katechety – ks. Michała Nowickiego. Dzięki datkom szczodrych Sądeczan i dochodom ze sklepiku przy ul. Żeglarskiej, wydawano w niej obiady dla kilkudziesięciu osób i przygotowywano świąteczne paczki dla ubogich.

Po II wojnie światowej Dom Gotycki został przejęty przez państwo. Ulokowano w nim siedzibę muzeum. 9 listopada 1993 roku wrócił na własność parafii św. Małgorzaty. Ta na 30 lat pozostawiła go jednak do dyspozycji Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu dając czas muzealnikom na znalezienie nowego lokum i przygotowanie się do przeprowadzki.

Zanim upłynął czas dzierżawy, Muzeum Okręgowe otrzymało we władanie obiekt przy ul. Jagiellońskiej jednak część ekspozycji pozostała przy Lwowskiej. W listopadzie czas muzealny Domu Gotyckiego dobiega końca.

zdjęcia – Piotr Droździk

WAŻNE !

BIZNES MISJA

Reklama