500+ dla uchodźców. Wniosek będzie można złożyć elektronicznie w języku ukraińskim

500+ dla uchodźców. Wniosek będzie można złożyć elektronicznie w języku ukraińskim

Specustawa otwiera uchodźcom z Ukrainy dostęp do pomocy państwa, w tym do świadczeń 500+ i Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego. Aby złożyć wniosek muszą mieć PESEL, konto w banku i polski numer telefonu. ZUS niedługo uruchomi odpowiednie wnioski.

W życie weszła ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.

Uchodźcy z Ukrainy będą mogli ubiegać się o świadczenia 500+, Dobry start, Rodzinny Kapitał Opiekuńczy i dofinansowanie pobytu w żłobku przez okres zamieszkania/pobytu z dziećmi w Polsce. Ważne, aby uchodźca miał specjalny PESEL (swój i dziecka), konto w banku i polski numer telefonu. Wtedy będzie mógł starać się o wsparcie.

System wymiany danych będzie oparty o bazę PESEL, Profil Zaufany i kartę ID dla obywateli Ukrainy. Pomoże to w sprawnej obsłudze przez instytucje rynku pracy, opieki zdrowotnej i świadczeń społecznych.

Wnioski o świadczenia będzie można składać niebawem. Będą one dostępne w języku ukraińskim i tylko elektroniczne, do złożenia przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE ZUS). Pracownicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych będą pomagać przy składaniu elektronicznych wniosków o te świadczenia.

Specustawa nie przyznaje obywatelom Ukrainy wyjątkowych praw, których nie mieliby dzisiaj, gdyby legalnie zamieszkiwali w Polsce. Skraca tylko ścieżkę legalizacji pobytu dla uchodźców z Ukrainy, którzy przekroczyli bezpośrednią granicę od 24 lutego.

Anna Szaniawska

regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa małopolskiego

Czytaj też:

Skąd mętne powietrze i malowniczy zachód słońca? Nad Beskidami jest już pył znad Sahary

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY
Play Video about Ewa Novel

Ewa Novel tuż przed finałem Szansy na sukces

Play Video about Ewa Novel w Szansie na sukces

Ostatnie przygotowania Ewy do finału Szansy na sukces. Zobacz co tam się działo…  Dostępne tylko u nas 😉 

Play Video about Jubiler Sezam Nowy Sącz

Jubiler Sezam – majówka rabatów

Temat dnia

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.