Znów zły stan powietrza w Nowym Sączu i zakaz palenia w kominkach

Znów zły stan powietrza w Nowym Sączu i zakaz palenia w kominkach

smog

Stan powietrza w Nowym Sączu nadal jest bardzo zły. Po raz kolejny pojawiło się ostrzeżenie I stopnia o zanieczyszczeniu, a co się z tym wiąże – mieszkańców obowiązuje zakaz palenia w kominkach.

Ostrzeżenie o ryzyku przekroczenia poziomu dopuszczalnego pyłu PM10 ze względu na zwiększoną emisję zanieczyszczeń oraz niekorzystne warunki meteorologiczne ważne jest dzisiaj (17 marca) od godz. 6:00 do północy.

W tym czasie na terenie Nowego Sącza obowiązuje zakaz używania kominków oraz ogrzewaczy pomieszczeń na węgiel lub drewno, jak kozy czy piece kaflowe, jeżeli jeśli nie są jedynym źródłem ciepła.

Ponadto władze miasta zobowiązane są do prowadzenia intensywnych kontroli, które mają zapobiegać spalaniu odpadów.

Aby nie pogarszać stanu powietrza warto ograniczyć podróże samochodem lub – jeśli to możliwe – całkowicie z nich zrezygnować i korzystać z komunikacji zbiorowej. Lepiej też nie używać w tym czasie dmuchaw do liści i nie rozpalać ognisk.

Zdrowie

Smog może niekorzystnie wpłynąć na zdrowie nasze i naszych bliskich. Kiedy stan powietrza jest zły, dobrze jest unikać intensywnego wysiłku fizycznego na zewnątrz, zwłaszcza kiedy odczuwa się pieczenie w oczach, kaszel, czy ból gardła. Należy także ograniczyć wietrzenie pomieszczeń. Uważać na siebie powinny przede wszystkim osoby o większej wrażliwości na zanieczyszczenie powietrza, jak dzieci i młodzież, seniorzy, osoby z zaburzeniami układu oddechowego lub krwionośnego oraz zawodowo narażone na zapylenie, a także osoby palące papierosy i bierni palacze.

Zanieczyszczenie powietrza może też dać się we znaki osobom chorującym na astmę i nasilać takie objawy jak duszność, kaszel, świsty. Konieczne może się okazać częstsze przyjmowanie leków lub nawet konsultacja z lekarzem.

fot. ilustr. pixabay

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY
Play Video about Ewa Novel

Finał Szansy na sukces tuż, tuż. Co jeszcze przed Ewą na parę godzin przed jej wystąpieniem ?

Play Video about Ewa Novel w Szansie na sukces

Ostatnie przygotowania Ewy do finału Szansy na sukces. Zobacz co tam się działo…  Dostępne tylko u nas 😉 

Play Video about Jubiler Sezam Nowy Sącz

Jubiler Sezam – majówka rabatów

Temat dnia

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.