2018 rok najtragiczniejszym na sądeckich drogach. Ofiarami głównie piesi

Na sądeckich drogach w ubiegłym roku tragicznie zginęło 29 osób (licząc z nienarodzonym dzieckiem). 24 wypadki okazały się śmiertelne. Tak tragicznego roku na Sądecczyźnie nie było. Statystyki są zatrważające. To o kilkanaście zgonów więcej niż w 2017 roku. Przeraża szczególnie ilość pieszych, którzy zginęli na drogach powiatu nowosądeckiego.  - Do pieszych funkcjonariusze apelują by elementy odblaskowe umieszczali na odzieży lub torebkach w taki sposób, by były one widoczne dla kierowców - informuje asp dr Iwona Grzebyk-Dulak z KMP w Nowym Sączu. 

dts

Na tę liczbę składa się śmierć: 12 pieszych, 8 pasażerów*, 6 kierowców samochodów, motocyklisty, kierującego motorowerem, rowerzysty. Najdramatyczniejszymi zdarzeniami minionego roku był styczniowy wypadek w Świdniku, gdzie zginęło trzech pieszych: rodzice i ich syn oraz w Łęce - tam życie stracili: rodzice, ich 6-letni syn oraz nienarodzony Oskar. Koniec roku również zebrał tragiczne żniwo. Dwa dni przed Nowym Rokiem w wypadku w Lipnicy Wielkiej, życie stracił 31-letni mężczyzna.  

Rok wcześniej, w 2017 doszło do czternastu wypadków, które zakończyły się śmiercią szesnastu osób, a więc trzynastu mniej niż w 2018 r. Zginęło pięciu pieszych mniej, dwa razy mniej kierowców samochodów oraz o czterech pasażerów mniej.

- Z analizy tych wypadków wynika, że w zdecydowanej większości doszło do nich z winy kierującego. Do głównych przyczyn należy niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze, a także nieudzielenie pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych - informuje asp. dr Iwona Grzebyk-Dulak z KMP w Nowym Sączu.

 

2017 rok           2018 rok 

piesi

7                          12

kierowcy samochodów

3                            6

pasażerowie

4                           8*

motocykliści

1                            1

rowerzyści

1                           1

kierowcy motorowerów

0                         1

 

Fot. Arkadiusz Zając 

MAGIK MAŁA

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.