150 lat OSP w Starym Sączu. Z druhami świętował prezydent Andrzej Duda

150 lat OSP w Starym Sączu. Z druhami świętował prezydent Andrzej Duda

150 lat OSP w Starym Sączu

Kiedy w Nowym Sączu powstawało zawodowe pożarnictwo, w Starym Sączu tworzyła się pierwsza w regionie jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej. Dziś druhowie z OSP Stary Sącz celebrują 150-lecie swojej działalności. W świętowaniu przy Ołtarzu Papieskim towarzyszą im liczni koledzy strażacy, goście, mieszkańcy Sądecczyzny, a nawet sam prezydent Andrzej Duda.

Dzisiejszą uroczystość rozpoczęła o godzinie 13:00 msza święta na placu przy Diecezjalnym Centrum Pielgrzymowania „Opoka” w Starym Sączu. Następnie odbył się uroczysty apel, a zasłużonym strażakom i nie tylko wręczono medale i odznaczenia. Nie zabrakło też przemówień, życzeń i gratulacji, a także przybliżenia wieloletniej historii jednostki.

Kompanię honorową na dzisiejszą uroczystość tworzyli strażacy z jednostek OSP z miasta Nowego Sącza i gminy Stary Sącz. Jej dowódcą był druh Grzegorz Golonka.

Prezydent Andrzej Duda

– To tak bardzo ważne, nie tylko dla starosądeczan, nie tylko dla mieszkańców Sądecczyzny, ale też dla Polski miejsce, gdzie 25 lat temu ojciec święty Jan Paweł II spotkał się ze swoimi rodakami, przybywając tutaj, do grodu świętej Kingi – rozpoczął swoje przemówienie prezydent Andrzej Duda.

Wspomniał o bogatej historii miasta, która naznaczona była wielkimi pożarami, po których mieszkańcy zawsze odbudowywali swoją małą ojczyznę. – Ale 150 lat temu, w 1874 roku, zdecydowali tutaj o utworzeniu własnej ochotniczej jednostki straży ogniowej, jak to się wtedy nazywało. Były to trudne dla Polaków lata, kiedy Polski nie było na mapie – mówił prezydent. Jak podkreślał, w Starym Sączu zawsze były osoby gotowe służyć Bogu, ojczyźnie i nieść pomoc bliźniemu.

– 75 druhów, 5 członków wspierających, 3 członków honorowych, 47 członków młodzieżowej drużyny pożarniczej – armia. W skali Starego Sącza to armia. Jestem tutaj, żeby podziękować. Nie tylko jako prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, nie tylko jako dzisiaj już dojrzały mężczyzna i ojciec dorosłej córki, który ma doskonałą świadomość, co to znaczy, gdy dzieje się nieszczęście, ale także jako ten, który wielką część swojego dzieciństwa spędził tutaj w Starym Sączu i który z zachwytem i zazdrością patrzył przed wieloma laty na druhów ochotników – przyznał prezydent.

Jak wspominał, często przechodził obok remizy ochotniczej straży pożarnej i zatrzymywał się, by popatrzeć, jak druhowie wyjeżdżają samochodem z garażu, przygotowują i czyszczą sprzęt. Dom jego dziadków znajduje się niedaleko strażackiej siedziby i słychać było z niego syrenę wzywająca druhów, by jechać na ratunek. Prezydent zaznaczył, że dziś cieszy go zaangażowanie młodzieżowej drużyny pożarniczej, a dumą napawa widok starosądeckich strażaków, ich wyposażenie i stała gotowość do służby.

Andrzej Duda mówił o dużym społecznym zaufaniu, jakim cieszy się straż pożarna w Polsce i o znakomitym wyszkoleniu strażaków, także ochotników. Podziękował też posłom i ministrom za wyposażenie jednostek w nowoczesny sprzęt i samochody. Dziękował również strażakom za poświęcony czas i nieustanną gotowość do niesienia pomocy.

– Wiele razy syrena alarmowa przerywała niedzielny obiad, wypoczynek, zabawę z dziećmi, wnukami, rodzinne święta, uroczystości. Nie jeden raz zrywaliście się, zrzucając z siebie odświętne ubrania, by włożyć mundur i jechać na ratunek, bezinteresownie, tylko po to, żeby pomóc drugiemu człowiekowi. Dziękuję wam za to z całego serca – podkreślał prezydent Andrzej Duda.

Świętowanie

W planach dzisiejszego świętowania są występy zespołów „Starosądeczanie”, „Kruca Banda”, „Pogwizdani” i kabaretu „Pod Wyrwigroszem”. Ponadto na wszystkich czeka poczęstunek przygotowany przez koła gospodyń wiejskich, grill, grochówka, animacje i dmuchańce strażackie dla dzieci, a także atrakcje zorganizowane przez OSP, Policję, Sądeckie Koło Stowarzyszenia Weteranów Działań Poza Granicami RP, Małopolski Ośrodek Ruchu Drogowego, Straż Graniczną, Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, Służbę Ochrony Kolei i inne.

Przypomnijmy, że starosądeccy druhowie są zwycięzcami w kategorii Jednostka OSP plebiscytu „150 lat na straży”, organizowanego przez Wydawnictwo DOBRE pod patronatem i we współpracy z Komendą Miejską PSP oraz Zarządem Oddziału Powiatowego ZOSP RP. O oficjalnym podsumowaniu rywalizacji i rozdaniu nagród pisaliśmy TUTAJ.

fot. Arbresha Goranci

Reklama