W lipcu papierowe zwolnienia lekarskie odejdą do lamusa

Elektroniczne zwolnienia lekarskie funkcjonują już od 1 stycznia 2016 roku. Na razie korzystają z nich tylko chętni lekarze, jednak już za niedługo będą jedyną formą wystawienia L4, a papierowe świstki odejdą do lamusa.

– Pozostało niewiele czasu, aby lekarze założyli profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS i pobrali darmowy certyfikat ze strony internetowej ZUS. Dla pracodawcy, aby mógł zobaczyć e-ZLA swojego pracownika, również konieczne jest założenie profilu na PUE – przypomina Bożena Bielawska, p.o. regionalnego rzecznika ZUS w Małopolsce.

Zakład Ubezpieczeń społecznych przedstawia wiele zalet nowej formy zwolnień lekarskich, jak na przykład szybki dostęp do danych pacjenta, automatyczne przesyłanie zwolnienia do ZUS i wgląd do poprzednich zwolnień.

Pacjent nie będzie już musiał dostarczać L4 pracodawcy i będzie mógł szybko wysłać wniosek o wypłatę zasiłku. Z kolei szef będzie miał natychmiastowy wgląd do zwolnienia wystawionego pracownikowi i zyska możliwość kontroli poprawności wykorzystywania L4 również dla krótkich zwolnień.

Lekarze mogą teraz bezpłatnie pobrać odpowiednią aplikacje ze strony  ZUS i uzyskać darmowy certyfikat umożliwiający podpisywanie elektronicznych zwolnień lekarskich. Dokument ten wystawiany jest na wniosek lekarza na okres 5 lat.

Przy okazji warto wspomnieć o kontrolach, jakie ZUS przeprowadza wśród osób przebywających na L4. Efektem tych z 2017 roku jest ponad 200 mln zł wstrzymanych bądź cofniętych świadczeń chorobowych w całej Polsce.

W nowosądeckim oddziale ZUS i podległych placówkach kontrolerzy sprawdzili w ubiegłym roku 3 916 osób. W 123 przypadkach wydano decyzję pozbawiającą prawa do zasiłku. Kwota cofniętych zasiłków z tytułu wykorzystania zwolnień lekarskich wyniosła 199,3 tysiące zł.

Lekarze orzecznicy ZUS wydali też 6,5 tysiąca orzeczeń dotyczących czasowej niezdolności do pracy. 402 badane osoby otrzymały decyzję o braku prawa do zasiłku, gdyż uznano je zdolne do pracy. W tym przypadku kwota cofniętych zasiłków wyniosła 146,3 tysiąca zł.

1334 osoby z Sądecczyzny otrzymały ograniczone wpłaty z powodu zbyt późnego dostarczenia zwolnienia lekarskiego. Zakład po terminie siedmiu dni obniża wypłacane świadczenie za każdy kolejny dzień o 25 proc. aż do momentu dostarczenia zwolnienia. W sumie kwota ograniczonych wpłat sięgnęła 81 239,17 zł.

fot. ilustr. Pixabay

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.