Stary Sącz: uczniowie z Lewoczy wykonali mozaikę św. Kingi

Stary Sącz: uczniowie z Lewoczy wykonali mozaikę św. Kingi

Uczniowie szkoły artystycznej w Lewoczy, słowackiego miasta partnerskiego Starego Sącza, pod okiem Lubomira Rapackiego, w trakcie pierwszej części warsztatów malarskich w ramach projektu „Wielcy ludzie i ich dziedzictwo. Święta Kinga i Mistrz Paweł w historii swoich miast”, wykonali mozaikę inspirowaną dziełem Józefa Raczka, które można oglądać dzięki uprzejmości Adama Kurzei w sieni oficyny budynku znajdującego się pod adresem: Rynek 21 w Starym Sączu. 

Uczniowie szkoły artystycznej w Lewoczy mają wprawę w tworzeniu tego typu dzieł. W samych Włoszech dzieł ich autorstwa jest co najmniej dziesięć.

– Starosądecka mozaika jest największa i najokazalsza. Mamy na niej świętą Kingę w otoczeniu aniołów wykonujących słynne „Omnia Beneficia”. Są charakterystyczne starosądeckie budowle i otoczaki na rynku. Wszystko inspirowane jest malowidłami Józefa Raczka znanymi z oficyny nr 21 w Rynku – wyjaśnia Lubomir Repacki, nauczyciel z Základnej Umeleckej Skoly w Lewoczy i zarazem projektant dzieła.

Mozaika to pierwsza część warsztatów malarskich w ramach wspólnego projektu Lewoczy i Starego Sącza: „Wielcy ludzie i ich dziedzictwo. Święta Kinga i Mistrz Paweł w historii swoich miast”.

– W lipcu odbędzie się w ramach tego projektu jarmark, który potrwa dwa dni (22-23 lipca), a towarzyszyć mu będą różne wydarzenia i koncerty. Istotną częścią programu będzie historyczny pochód przez miasto, oratorium o św. Kindze, druga część warsztatów malarskich dla dzieci i prezentacja ich prac – mówi Rafał Kamieński z Urzędu Miejskiego w Starym Sączu.

Same warsztaty malarskie potrwają siedem dni, a tematem będzie historia regionu. Będzie również okazja do spotkania historyków, którzy porozmawiają podczas naukowego sympozjum o dziedzictwie św. Kingi. Lewocza planuje sfinansować z tego projektu odnowę Fontanny Dobroczynności na placu Mistrza Pawła pochodzącą z 1898 r.

  • Fot. UM Stary Sącz. 

 

Reklama