Jak z Kopciuszka zrobić królewnę czyli… nowy Park Strzelecki 

Jak z Kopciuszka zrobić królewnę czyli… nowy Park Strzelecki 

Pytanie do przypadkowej sądeczanki spotkanej na sądeckim Rynku: kiedy ostatnio była Pani w Parku Strzeleckim?

– Pewnie za czasów młodości, może 20 lat temu? – zastanawia się zagadnięta kobieta, na oko, koło czterdziestki.

I po namyśle dodaje:

Wiem, że tam są jakieś koncerty czy wydarzenia artystyczne, ale jakoś mnie tam nie ciągnie. Jest szansa, że wreszcie coś zacznie „ciągnąć” ludzi do parku. W budżecie na ten rok figuruje kwota ponad 4 miliony złotych na przebudowę amfiteatru w ramach Rewitalizacji Sądeckiej Wenecji.

Poniedziałkowe, słoneczne popołudnie. W parku spotykam trzech rowerzystów i dwóch spacerowiczów z pieskiem.  Gdzieś między drzewami widać parę zakochanych trzymających się za ręce. Poza tym, pustki.

Zaniedbana muszla koncertowa straszy. Straszą też zniszczone ławki w amfiteatrze. Wyasfaltowane alejki miejscami są tak wyboiste, że patrzenie pod nogi to konieczność, aby nie rozbić nosa o ten asfalt. Całość robi przygnębiające wrażenie.

– Coś tu się musi zmienić, bez dwóch zdań- kwituje plany remontowe ratusza sądeczanin wyprowadzający pupila na spacer.

Ma się zmienić całkiem sporo. Obok amfiteatru z pełnym zapleczem dla sceny, który będzie tworzyć serce parku, powstanie Centrum Progress, czyli miejsce dla aktywnych. Będzie system uporządkowanych alejek, zadaszone pawilony, siłownia na wolnym powietrzu, ogrody dla dzieci i seniorów, czytelnia, a zimą  – ślizgawka. Powstanie też parking i nowoczesne korty tenisowe.  W kompleks cennych przyrodniczo drzew ma zostać wkomponowana nowa roślinność.

Pierwszym krokiem do realizacji tych planów ma być przebudowa amfiteatru, którą zapowiada tegoroczny budżet miasta.

O dacie rozpoczęcia prac na razie nic nie wiadomo. Pytanie o termin przetargu czy o koszty związane z poszczególnymi elementami rewitalizacji parku spotkało się z lakonicznym wyjaśnieniem urzędników.

Zakres realizacji zadania zależy od wysokości pozyskania środków zewnętrznych. Termin realizacji inwestycji jest również uzależniony od terminu pozyskania środków zewnętrznych. Koszty inwestorskie mogą być ujawnione jedynie w momencie otwarcia ofert – informuje Renata Stawiarska z Referatu Komunikacji Społecznej w sądeckim magistracie.

Krystyna Pasek

Plan rewitalizacji udostępniony przez UM Nowego Sącza :

 Zakres rewitalizacji parku obejmować będzie realizację następujących stref:

  • STREFA KULTURY z funkcją dominującą amfiteatru w części północnej do teoretycznej granicy wyznaczonej przez budynek Centrum Progress,
  • STREFA REKREACYJNO-SPACEROWA z uporządkowaną siecią ścieżek i alejek pieszych z dogęszczeniem istniejącego drzewostanu wraz z wprowadzeniem pętli gimnastycznej z platformami siłowni na wolnym powietrzu, pawilonu parkowego, elementów mobilnych pawilonów multifunkcyjnych w części centralnej parku,
  • STREFA REKREACYJNA z kompleksem kortów tenisowych, ogrodem dziecka i ogrodem seniora oraz siłowni w części południowej parku.

Reklama