Zza tej chmury wyjrzało słońce – potęga informatyki WSB-NLU

Rozmowa z Arturem Kornatką, dyrektorem Centrum Badań i Programowania WSB-NLU w Nowym Sączu

Artur Kornatka WSB-NLU Nowy Sącz

– 20 listopada 1990 r. z Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych został wysłany pierwszy e-mail do Polski. To wydarzenia zainicjowało rozwój Internetu na terenie naszego kraju. A co zainicjowało rozwój informatyzacji w WSB-NLU?

– Przede wszystkim nastawienie na studentów i na ich potrzeby. Jesteśmy uczelnią prywatną. Dla nas student zawsze był i jest w centrum. Kiedy tworzyliśmy i tworzymy jakiekolwiek systemy, to głównie po to, żeby studentom lepiej się studiowało. Dodatkowym asumptem do wejścia na ścieżkę cyfryzacji była chęć wsparcia procesu zarządzania uczelnią.

– Mógłby Pan zatem wskazać te przełomowe momenty jeśli chodzi o informatyzację uczelni, które sprawiały, że studentom faktycznie studiowało się tu lepiej niż na innych uczelniach?

– Pierwszym takim krokiem milowym był rok 1995, kiedy rozpoczęliśmy właśnie proces informatyzacji uczelni. W tym czasie większość szkół wyższych w Polsce nie miała nawet szerokopasmowego dostępu do Internetu, a my już rozpoczęliśmy budowanie systemu pn. „Wirtualna szkoła”. Realizował go prof. Marian Mrozek. To była aplikacja internetowa, dzięki której student mógł załatwić wiele spraw. W 2002 r. wdrożyliśmy w WSB-NLU rozbudowany Intranet, będący jej następcą, a rok 2015 to już wdrożenie jednego, kompleksowego systemu Cloud Academy, który zastąpił siedem ówcześnie używanych aplikacji. W tym miejscu warto podkreślić, że również one były rozwiązaniami autorskimi, gdyż WSB-NLU nigdy nie kupiła żadnego systemu od firmy informatycznej. Wszystko tworzyliśmy sami, w tym również rozwiązania do obsługi dziekanatu, finansów oraz kadr.

– Co było w latach 90. takim „wow”?

– W 1995 takim „wow” był już sam fakt, że student swój harmonogram mógł zobaczyć nie tylko na tablicy na korytarzu, ale w systemie informatycznym, na swoim indywidualnym koncie.

To tylko fragment rozmowy. O systemie CloudA i o tym, co dziś jest naprawdę „wow” w sądeckiej uczelni, można przeczytać w najnowszym wydaniu „Dobrego Tygodnika Sądeckiego”, poświęconemu jubileuszowi 30-lecia WSB-NLU.

WSB-NLU NOWY SĄCZ

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.