ZUS szykuje rewolucję. Przedsiębiorcy i pracodawcy już nie będą rozliczać składek

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zdejmie z przedsiębiorców i pracodawców obowiązki związane z  rozliczaniem składek – to jedno z założeń przyjętego przez zarząd ZUS planu transformacji systemu zabezpieczenia społecznego na najbliższe trzy lata. Sposób funkcjonowania Zakładu oraz całego systemu zabezpieczenia społecznego czeka duża rewolucja, której skutki odczują przedsiębiorcy i pracodawcy. 

Chcemy zredukować biurokrację i ułatwić prowadzenie biznesu. Po wprowadzeniu reformy rozliczenia z ZUS będą zabierały minimum czasu i nie będą wymagały zaawansowanej wiedzy – mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Jak tłumaczy Anna Szaniawska, rzecznik  małopolskiego ZUSu – instytucja ta weźmie na siebie odpowiedzialność związaną z rozliczaniem składek. Pozwoli to uniknąć błędów m.in. w kwestii ustalania podstawy wymiaru składek. Przedsiębiorcy będą mieli pewność co do swoich rozliczeń. Ponadto wprowadzenie reformy sprawi, że ZUS szybciej przyzna zasiłki, emerytury i renty z uwagi na mniejszą liczbę postępowań wyjaśniających.

Po wprowadzeniu zmian przedsiębiorcy będą jedynie potwierdzać całą operację związaną z rozliczeniem.

Bedzie to maksymalnie uproszczone. Chcemy, aby wyglądało to podobnie jak w przypadku zeznania podatkowego – wyjaśnia Gertruda Uścińska.

fot. ilustracyjne: pixabay

 

40 osób z Sądecczyzny dostaje ponad 4 tysiące dodatku do emerytury. Ty też masz szansę na ten dodatek. Wystarczy żyć

 

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.