Zmarł Zygmunt Lewczuk – twórca skansenu i Miasteczka Galicyjskiego

Zmarł Zygmunt Lewczuk – twórca skansenu i Miasteczka Galicyjskiego

Zygmunt Lewczuk

Nie żyje Zygmunt Lewczuk – pierwszy budowniczy Sądeckiego Parku Etnograficznego, architekt Miasteczka Galicyjskiego, akwarelista. Był m.in. Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków w Nowym Sączu. Od czterdziestu lat mieszkał w Wielopolu. Zmarł 18 lipca w wieku 79 lat.

– Z żalem przyjęliśmy informację o śmierci ś.p. Zygmunta Lewczuka, wieloletniego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Nowym Sączu oraz pracownika Nowosądeckiej Delegatury WUOZ w Krakowie. W osobie Pana Zygmunta tracimy wspaniałego fachowca, miłośnika zabytków oraz dobrego i życzliwego człowieka – poinformowali wczoraj przedstawiciele nowosądeckiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.

Zygmunt Lewczuk urodził się 13 stycznia 1943 roku w Kowlu na Wołyniu. Lata młodości spędził w Chełmie Lubelskim oraz Kluczborku. W 1969 roku uzyskał dyplom na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. Następnie – 16 maja 1969 r. – rozpoczął pracę w Muzeum Okręgowym w Nowym Sączu. Był pierwszym budowniczym oraz długoletnim kierownikiem Sądeckiego Parku Etnograficznego.

– Kierował translokacją i adaptacją zabytkowych obiektów do skansenu, m.in. świątyń ze Świniarska, Łososiny D. i Czarnego. Przywrócił świetność cerkiewkom w Kwiatoniu, Skwirtnem, Brunarach, Zdyni i Maciejowej – podaje Jerzy Leśniak w ,,Nowej Encyklopedii Sądeckiej”.

W latach 1989-1998, nadal sprawując opiekę nad skansenem, był Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków w Nowym Sączu. Następnie pełnił funkcję starszego inspektora w nowosądeckiej delegaturze WUOZ.

– Działał też na rzecz skansenów w Zubrzycy Górnej, Szymbarku i Sanoku. Był autorem ogromnej liczby szczegółowych inwentaryzacji architektury, głównie drewnianej, a także kilkunastu projektów odbudowy i rewaloryzacji obiektów zabytkowych – informują przedstawiciele Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu.

Zygmunt Lewczuk był autorem adaptacji dawnej synagogi w Nowym Sączu dla celów muzealnych (1973). Nadzorował też remont budynku. Miasteczko Galicyjskie to także jego ,,dziecko” – w 2002 roku wraz z zespołem architektów opracował projekt tego miejsca.

W 2010 roku Lewczuk został wyróżniony za troskę o zabytkową architekturę drewnianą Małopolski oraz jej dokumentowanie i popularyzację i otrzymał Nagrodę Województwa Małopolskiego im. Mariana Korneckiego.

Bliscy pożegnają Zygmunta Lewczuka w czwartek 28 lipca. Msza pogrzebowa odbędzie się w kościele w Zabełczu. Natomiast o godzinie 13:00 ciało zmarłego zostanie odprowadzone na miejsce wiecznego spoczynku na Cmentarzu Komunalnym przy ul. Śniadeckich w Nowym Sączu.

fot. Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Krakowie – Delegatura w Nowym Sączu

Czytaj też: Cafe Kultura. Dziś dowiesz się jak grać na emocjach

Targi Edukacja, Kariera, Przyszłość

REPERTUAR KINA SOKÓŁ

Reklama