Cafe Kultura. Dziś dowiesz się jak grać na emocjach

Cafe Kultura. Dziś dowiesz się jak grać na emocjach

Café Kultura

Młodzi ludzie pełni chęci do działania, niecodzienny projekt, spotkania z artystami – to właśnie Café Kultura. Już dziś (22 lipca) kolejny, czwarty już wieczorek. Tym razem do rozmowy zasiądzie skrzypaczka, dyrygentka i założycielka Or_kiestry – Justyna Zawiślan.

Café Kultura to projekt społeczny organizowany w ramach olimpiady „Zwolnieni z Teorii”. Zespół, który za nim stoi, składa się z sześciu uczennic 1 Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Długosza w Nowym Sączu. Jak same mówią, łączy je pasja do kultury, chęć przeżycia czegoś niecodziennego oraz silna potrzeba reagowania na dostrzegane problemy społeczne.

Inicjatorką i liderką projektu jest Julia Bulanda. Poza nią w skład projektowej wspólnoty wchodzą: Dominika Wiewióra, Agnieszka Żak, Kamila Buliszak, Oliwia Życzyńska oraz Ula Bartkowska.

Gdy projekt powstawał, świat dopiero budził się z covidowego snu, a i tak ubogie życie kulturalne znajdowało się w opłakanym stanie – opowiada ekipa Café Kultura.

Młodym ludziom trudno było rozwijać zainteresowania związane ze sztuką. Polski system edukacji też w tym nie pomaga.

Na lekcjach ciągłe wkuwanie utartych interpretacji dzieł, pisanie schematycznych rozprawek, skupianie całej uwagi ucznia na tym, aby wpisał się w klucz na maturze, a nie, aby rozwinął się wewnętrznie. Niestety, odczuwalny jest brak wsparcia dla wolnej interpretacji ucznia, dla postrzegania sztuki wedle własnej duszy, o wsparciu w tworzeniu nie wspominając. Chcieliśmy to zmienić – zaznaczają młodzi ludzie.

Tak pojawił się pomysł wieczorków projektu Café Kultura. Wydarzenia te są okazją do spotkań w gronie młodych pasjonatów sztuki. Każde składa się z rozmowy z zaproszonym artystą, przeprowadzanej w formie luźnego wywiadu. Następnie przychodzi pora na najważniejszą część spotkania, czyli dyskusję, w której każdy z przybyłych może wziąć udział. Rozmowy toczą się wokół procesu twórczego, wolności artystycznej, czy też wolności sztuki.

– Jest to moment, gdy każdy z przybyłych może bez skrępowania zadać pytanie artyście, gdy widzowie wieczorku mogą się wzajemnie zintegrować. Zawsze panuje wtedy niezwykła, cudowna atmosfera, którą wywołuje chyba jedynie wspólna świadomość, że tę grupę młodych licealistów z różnych sądeckich szkół łączy w tym momencie wspólne rozwijanie swojej pasji – miłości do sztuki – zaznaczają sądeczanki.

Organizowanie wieczorków artystycznych to jednak nie wszystko, czym zajmuje się ekipa projektu. Café Kultura to także aktywna działalność w mediach społecznościowych. Licealistki poprzez Facebook i Instagram edukują w przystępny sposób z zakresu historii sztuki. Zachęcają też do otwierania się młodych ludzi na kulturę, między innymi poprzez konkursy, w których przekazanymi przez sponsorów nagrodami są bilety do teatru czy zestawy malarskie.

Projekt Café Kultura otrzymał patronat honorowy Prezydenta Miasta Nowy Sącz i Wydziału Kultury Urzędu Miasta Nowy Sącz.

Wieczorki

Za pełną zapału ekipą Café Kultura są już trzy wieczorki artystyczne. W planach jest łącznie sześć tego typu wydarzeń.

Pierwsze spotkanie odbyło się w kwietniu. Na wieczorku pod hasłem ,,Da Vinci z aparatem – nowe kontra stare” młodzi ludzie mogli poznać Alicję Przybyszowską, artystkę fotografkę, członkinię Kapituły Fotoklubu RP i zaznajomić się z jej twórczością. Tematem rozmów było między innymi balansowanie fotografii na krawędzi sztuki i rzemiosła, czy czerpanie nowoczesnych środków artystycznych z klasycznych źródeł.

Miesiąc później na spotkanie w ramach projektu Café Kultura przybyła Joanna Babiarz – sądecka poetka, członkini Związku Literatów Polskich i zwyciężczyni wielu konkursów poetyckich, jak Turniej Jednego Wiersza. Wieczorek pod hasłem ,,Inspiracja- fatum artysty czy przydatne narzędzie?” doprowadził do rozważań na temat prawdziwego kreatora sztuki. Zebrani zastanawiali się, czy jest nim inspiracja czy artysta.

– Publiczność podzieliła się swoją interpretacją wiersza Pani Babiarz. Pomysły okazały się być różnorodne i niezwykle kreatywne. Magicznego klimatu spotkaniu nadał koncert poezji śpiewanej w świetle zachodzącego słońca, poetka zaprezentowała własne utwory w aranżacji muzycznej, przy akompaniamencie Pana Janusza Szota – opisuje ekipa Café Kultura.

Trzeci wieczorek odbył się pod hasłem ,,Od zera do dzieła”. Gościem był Wacław Jagielski – członek Związku Polskich Artystów Plastyków, malarz i pastelista, znany w Polsce i za granicą. Podzielił się z młodymi ludźmi szczegółami procesu twórczego i swoim twórczym doświadczeniem. W rozmowach poruszano kwestie zachowania autentyczności i trudności napotykanych w trakcie tworzenia.

Justyna Zawiślan

Już dziś (piątek – 22 lipca) odbędzie się czwarty wieczorek artystyczny. Tradycyjnie będzie miał miejsce w kawiarni „Secesja” na ul. Jagiellońskiej 11 w Nowym Sączu. Spotkanie pod hasłem „Jak grać na emocjach? Czyli czy dyrygent to też muzyk” rozpocznie się o godzinie 16:00.

Tym razem o swojej pasji opowie Justyna Zawiślan – młoda skrzypaczka i dyrygentka, założycielka Or_kiestry. O artystce wielokrotnie pisaliśmy na łamach portalu dts24.pl.

– Podczas wieczorku odbędzie się rozmowa z kompozytorką oraz różnorodne prezentacje jej dzieł. Nie obejdzie się też bez czasu na wolną dyskusję na tematy przedstawione na spotkaniu – zaznaczają organizatorzy.

Wstęp na wydarzenie jest wolny i może w nim wziąć udział każdy chętny.

fot. Café Kultura

Reklama