Zmarł ks. Kazimierz Pres. Od lat pracował w Argentynie

Zmarł ks. Kazimierz Pres. Od lat pracował w Argentynie

Nie żyje ksiądz Kazimierz Pres, pochodzący z gminy Korzenna. Przez niemal 40 lat pracował jako misjonarz w Argentynie. Zmarł w wieku 78 lat.

– Biskup Santa Rosa Raúl Martín, jego Biskup pomocniczy Luis Darío Martín, plebania diecezjalna, stali diakoni, klerycy i Lud Boży, dziękujemy Bogu za życie naszego brata Kazimierza, oddane Kościołowi w jego służbie – napisano na stronie diecezji de Santa Rosa w Argentynie.

Pochodzący z Sądecczyzny misjonarz odszedł w Poniedziałek Wielkanocny – 18 kwietnia. Jak poinformowano – zmarł w Lanús (red. miasto wchodzące w skład zespołu miejskiego Buenos Aires), gdzie był leczony w ostatnich miesiącach i gdzie rozwijał swoją posługę przez ponad 30 lat.

Ks. Kazimierz Pres urodził się 25 sierpnia 1943 r. w miejscowości Trzycierz w parafii Siedlce. Uczęszczał do I Liceum Ogólnokształcącego w Nowym Sączu, gdzie w 1962 roku zdał maturę. Następnie wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie, a kiedy był na drugim roku studiów i formacji został powołany do zasadniczej służby wojskowej w Pleszewie (1963-1965). 2 czerwca 1968 roku przyjął święcenia kapłańskie z rąk bp. Jerzego Ablewicza.

Pracował jako wikariusz w parafiach: Chorzelów (1968-1971), pw. Matki Bożej Fatimskiej w Tarnowie (1971-1974), Biecz (1974-1975) i Łączki Kucharskie (1975-1977). Po tym w Colegium Pro America w Louvain w Belgii przygotowywał się do pracy w Argentynie i odbył dwumiesięczny staż językowy w Madrycie. 1 maja wraz z ks. Tadeuszem Mastejem wyruszył statkiem z Genui do Buenos Aires.

– Pracę duszpasterską ks. Kazimierz podjął w diecezji Lomas de Zamora. Na początku w nowe realia wchodził w parafii pw. Nuestra Señora del Valle w Ezeiza. W kwietniu 1979 r. objął parafię pw. Nuestra Señora de Lourdes w Lanús Oeste i prowadził ją do końca swego aktywnego pobytu duszpasterskiego w Argentynie – czytamy na stronie Dzieła Misyjnego Diecezji Tarnowskiej.

W parafii zastał drewniany kościółek i dwie kapliczki. Wybudował dwupiętrowy kościół z grotą maryjną, dom parafialny, sale katechetyczne. Za jego sprawą w 1983 roku powstał kompleks szkolno-edukacyjny z przedszkolem dla 170 dzieci, szkołą podstawową, gimnazjum oraz liceum ekonomicznym, w których mogło uczyć się około 800 osób. Ponadto za czasów jego posługi  w parafii powstały dwie kaplice dojazdowe pw. św. Franciszka z Pauli oraz pw. św. Pantaleona – w slumsach.

Od 2008 do 2013 roku ksiądz Kazimierz przebywał w diecezji tarnowskiej. Następnie po operacji nogi w Argentynie od grudnia 2015 roku rezydował przy katedrze pw. św. Róży w Santa Rosa w prowincji La Pampa, pełniąc rolę spowiednika.

fot. Diócesis de Santa Rosa – Facebook

Czytaj też: Stary Sącz. Ukraińscy uczniowie dostali prezenty z USA

INNE POSTY
Play Video about Ewa Novel

Ewa Novel tuż przed finałem Szansy na sukces

Play Video about Ewa Novel w Szansie na sukces

Ostatnie przygotowania Ewy do finału Szansy na sukces. Zobacz co tam się działo…  Dostępne tylko u nas 😉 

Play Video about Jubiler Sezam Nowy Sącz

Jubiler Sezam – majówka rabatów

Temat dnia

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.