Zmarł Antoni Rączka, były wojewoda nowosądecki

Zmarł Antoni Rączka, były wojewoda nowosądecki

Antoni Rączka

Do naszej redakcji dotarła informacja o śmierci Antoniego Rączki. Były wojewoda nowosądecki zmarł dzisiaj, co potwierdzają jego znajomi. Niedawno ukończył 87 lat.

Antoni Rączka urodził się 15 lutego 1937 roku w Łodygowicach. Ukończył Centralną Szkołę Partyjną przy KC PZPR, a także studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Jak podaje Jerzy Leśniak w Nowej Encyklopedii Sądeckiej, Antoni Rączka był pracownikiem Powiatowych Rad Narodowych i Związku Młodzieży Wiejskiej w Żywcu i Suchej Beskidzkiej, a następnie w latach 1966-1975 w instancjach PZPR w Żywcu i Limanowej. Od 1976 do 1978 roku pełnił urząd wicewojewody, a od 28 października 1980 do 17 maja 1989 roku – wojewody nowosądeckiego.

Był ostatnim I sekretarzem KW PZPR w Nowym Sączu, współzałożycielem partii Socjaldemokracja Rzeczypospolitej Polskiej, a także Prezesem Zarządu Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych i Wiceprezesem Zarządu Głównego.

Na początku lat 90. został dyrektorem do spraw inwestycji w firmie Konspol.

Antoni Rączka był odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalami 30- i 40-lecia Polski Ludowej, Złotym Medalem „Za zasługi dla obronności kraju”, Złotą Odznaką Janka Krasickiego oraz Złotym Znakiem Związku Ochotniczych Straży Pożarnych.

fot. archiwum. OSP KSRG Gołkowice Górne

Czytaj też: „150 lat na straży”. Ogłaszamy wyjątkowy strażacki plebiscyt! Nagrody czekają!

Reklama