[Zdjęcia] Magiczne zaćmienie Księżyca okiem Dobrego Tygodnika Sądeckiego

Za nami magiczna noc. Byliśmy świadkami najdłuższego zaćmienia Księżyca w ciągu najbliższego stulecia. Prawdopodobnie była to jedyna okazja w naszym życiu, aby je tak długo podziwiać. Wielu Sądeczan na wzniesieniach, platformach widokowych, a także z balkonów swoich domów obserwowało to niezwykłe zjawisko.

Niektórzy z torbą smakołyków zasiadali na kocach na szczytach wzniesień i przez niemal dwie godziny wpatrywali się w niebo. Nas również tam nie zabrakło. Zaćmienie trwało godzinę i 43 minuty. Rozpoczęła je faza półcieniowego zaćmienia, a całkowite nastąpiło o 21.30 i trwało aż do 23.13. Potem mogliśmy zobaczyć moment ,,schodzenia” cienia Ziemi z tarczy Księżyca.

Kolejne tak długie zaćmienie Srebrnego Globu będzie miało miejsce dopiero w 2123 roku. Wczorajszej nocy nasza planeta, Księżyc i Słońce znalazły się w jednej linii. Ziemia ulokowana była między Słońcem, a Księżycem i zaćmiła go, odcinając od promieni Słońca. Dostrzegalny był również Mars, ale niestety nie udało nam się go uchwycić dostatecznie dobrze.

Poniżej dzielimy się z Wami kilkoma momentami, które uchwyciliśmy na fotografiach. Liczymy, że i Wy podzielicie się pięknymi zdjęciami.

Fot. Natalia Sekuła 

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.