NASA monitoruje zaćmienie księżyca (TRANSMISJA NA ŻYWO)

 

Dzisiejsze całkowite zaćmienie Księżyca jest najdłuższym tego typu zjawiskiem w dwudziestym pierwszym wieku. Srebrny glob przeszedł przez sam środek cienia Ziemi (od godz. 21:30 do 23:13 ) zmieniając barwę na czerwonawą. W pewnym momencie był ledwie widoczny.  Począwszy od godziny 23:13 Księżyc “uwalnia się”z głównego cienia. 19 minut po północy będzie już półcieniu, zaś ok godziny 1:28 odzyskamy naturalny widok satelity 😉

Oprócz widowiska jakie mamy tej nocy za sprawą Księżyca, są jeszcze dwie inne astronomiczne ciekawostki. Planeta Mars jest dziś wyjątkowo blisko Ziemi – w odległości ok. 57 milionów kilometrów od naszej planety ( jej średnia odległość to ok.  78 mln km, a maksymalna nawet 400 mln). Na dodatek Mars, znajdując się w jednej linii ze Słońcem i Ziemią, jest mocno oświetlany przez promienie słoneczne, a więc wyjątkowo jasny i dobrze widoczny. Drugi powód, dla którego warto obserwować niebo, to maksimum aktywności roju meteorów. Południowe delta Akwarydy można obserwować od 12 lipca do 19 sierpnia. Dziś można zauważyć nawet 20 “spadających gwiazd” w ciągu godziny, mknących z prędkością 41 kilometrów na sekundę.

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.