Dariusz Rzeźnik z Piwnicznej pierwszym certyfikowanym Zbójnikiem znad Popradu

Dariusz Rzeźnik z Piwnicznej pierwszym certyfikowanym Zbójnikiem znad Popradu

Dariusz Rzeźnik, kierownik zespołu regionalnego „Dolina Popradu” i znany propagator kultury ludowej został Zbójnikiem! Uroczystego pasowania dokonał hetman Stanisław Hodorowicz, podczas Sabałowych Bajań w Bukowinie Tatrzańskiej. Świeżo upieczony członek zbójnickiej braci nie kryje wzruszenia.

To dla mnie wielkie zaskoczenie i honor – mówi Dariusz Rzeźnik. – Zupełnie nie spodziewałem się takiego wyróżnienia, ale sprawiło mi ono wielką radość.

Tytuł Zbójnika to zaszczyt, ale nie wiąże się on z żadnymi nagrodami czy profitami.

Otrzymałem ciupagę, zbójnicki sygnet i dyplom – relacjonuje nowy członek zbójnickiej braci. – Zanim jednak do tego doszło, musiałem złożyć ślubowanie, a hetman pasował mnie ciupagą. Było nas kilkanaście osób, w tym także kobiety.

Choć tytuł „Zbójnik” należy się tylko mężczyznom, do zbójnickiej braci może należeć także płeć piękna. Panie noszą tytuł Wiyrchowych Orlic.

To bardzo dobrze, że uhonorowywane są również kobiety, tu nie może być żadnej dyskryminacji – przekonuje zbójnik Dariusz.

Tytuł Zbójnika nadawany jest od 1975 roku osobom zaangażowanym w pielęgnowanie i propagowanie kultury ludowej i regionalnej, szczególnie z terenu Podhala.

Tekst zbójnickiej przysięgi:

Wedle Boga i Ludzisk Zbójnikiym być wdałym zamiarjym. Prawości, hónorności a i towarzisiów mojik nijakim sposobym nie wyzdradzić. Tak mi dopomóz Bóg i świynto Anna patronka nasa.

Tekst zbójnickiego postanowienia:

Nigda i nijak nie wyzdradzić zbójnickiego zespolynio i towarzisiów swojik. Co dnia zýcie tocýć z noleznom cłekowi powogom i mirym, po pyrciak górnyk i prawyk krocajyncý. Gruntować dobro rozumnyj ślebody i rodnyk korzyni. W ludziskak drugik dzieło Boga postrzygać i wedle nikogo nie okazýwać ni pysności ni wzgardy. Przijoźń rzetelnom i scyrom we nuku do świata nosić, zaś wedle towarzisiów za prawo mieć przikozanie.

„Jedyn za sýćkik, sýćka za jednego”.

fot. Wojciech Kubina

 

Share on twitter
Share on facebook