Zbigniew Konieczek i Krzysztof Pawłowski apelują do sądeckich radnych: nie rujnujcie demokracji!

Zbigniew Konieczek i Krzysztof Pawłowski apelują do sądeckich radnych: nie rujnujcie demokracji!

„Zbyt wiele w walce o demokrację zostało poświęcone ofiar, abyśmy mogli się teraz godzić  na deptanie i dewastowanie jej zasad. Nasza historia oraz dramat, który dzieje się teraz za naszą wschodnią granicą pokazują, jak niebezpieczny jest to kierunek” – piszą w liście otwartym  Krzysztof Pawłowski i Zbigniew Konieczek, Honorowi Obywatele Miasta Nowego Sącza, którzy publicznie wyrazili dziś swój niepokój sytuacjami do jakich dochodzi w sądeckim samorządzie, a które w ich opinii są zaprzeczeniem podstawowych zasad demokracji.

Jak zaznaczył Krzysztof Pawłowski – nie spodziewał się, że po tylu latach istnienia demokracji w Polsce, przyjdzie mu znów zabierać głos w jej obronie. W czym konkretnie honorowi obywatele miasta upatrują zagrożenia? Przykład podał Zbigniew Konieczek stwierdzając, że podobnych sytuacji zdarza się znacznie więcej na sesjach rady miasta.

Dostałem w ubiegłym tygodniu zaproszenie na sesję, którą prowadził wiceprzewodniczący Rady Miasta Nowego Sącza. Z chwilą gdy zobaczyliśmy wszyscy wynik jednego z głosowań, 10: 11, prowadzący sesję wyciągnął telefon i dzwoni do nieobecnego członka rady. Najpierw nie może się dodzwonić. Telefon jest zajęty. Później ten radny, sekretarz województwa, oddzwania i mówi, że oddaje głos przeciw. Wynik zostaje zmieniony. Nie ma mojej zgody na takie działania. Zasady muszą obowiązywać wszędzie. Wyobraźcie sobie państwo co będzie, jeśli takie zasady, a właściwie brak zasad, wprowadzimy w wojsku, w szkołach, w firmach, w ruchu drogowym…   Apeluję do tych dwóch panów, jeśli mają trochę ambicji i honoru, niech zrezygnują z tego co robią, widocznie nie dorośli do stanowisk, które piastują. Ale jest ich tylko dwóch, a rada ma 23 radnych. Czy pozostałych 21 zgadza się na to?  To nie jest odosobniony przypadek. Mojej zgody na takie działanie nie ma, dlatego tutaj jestem – mówił Zbigniew Konieczek.

 

Treść listu otwartego do mieszkańców Nowego Sącza

Nowy Sącz 22 marca 2022 roku

Szanowni Nowosądeczanie,

My, wyróżnieni tytułem Honorowego Obywatela Miasta Nowego Sącza, w  poczuciu obowiązku, jakie to wyróżnienie niesie, pragniemy zabrać głos w sprawie stanu spraw naszego Miasta. Z niepokojem obserwujemy degradację kultury politycznej i ładu samorządowego w tym porządku prawnego w naszym Mieście, do których dochodzi na forum Rady Miasta. Jest to organ, w którym dla wspólnego dobra i we wspólnym interesie pracować winni przedstawiciele, wybrani w demokratycznych wyborach. Przypominamy, że Radni Miasta to reprezentanci mieszkańców i jako tacy powinni być wzorem skupiającym najlepsze postawy obywateli Nowego Sącza.

Niestety, działalność Prezydium Rady Miasta, ma w naszej ocenie coraz mniej wspólnego z dbaniem o dobro Mieszkańców, a zdaje się być kierowana wyłącznie partyjnym interesem oraz dbaniem o osobiste korzyści. W naszej opinii działalność ta nie ma nic wspólnego z demokracją i realizacją woli mieszkańców, wyrażoną wynikiem wyborów powszechnych i ukształtowaną większością w samej Radzie.

Apelujemy o przestrzeganie standardów demokratycznych i poszanowanie ładu samorządowego naszej wspólnoty. Demokracja nie jest nam dana raz na zawsze i musimy o nią dbać na każdym kroku. Ten szczególny obowiązek spoczywa w pierwszej kolejności na wybranych przez nas władzach. Zbyt wiele w walce o demokrację zostało poświęcone ofiar, abyśmy mogli się teraz godzić  na deptanie i dewastowanie jej zasad. Nasza historia oraz dramat, który dzieje się teraz za naszą wschodnią granicą pokazują, jak niebezpieczny jest to kierunek.

zdjęcia: Arbresha Goranci

Czytaj też:

Odeszła 38-letnia Iza. Prosiła, aby Wam coś przekazać. Młoda mama chciała zmienić świat

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY
Play Video about Ewa Novel

Ewa Novel tuż przed finałem Szansy na sukces

Play Video about Ewa Novel w Szansie na sukces

Ostatnie przygotowania Ewy do finału Szansy na sukces. Zobacz co tam się działo…  Dostępne tylko u nas 😉 

Play Video about Jubiler Sezam Nowy Sącz

Jubiler Sezam – majówka rabatów

Temat dnia

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.