Trzykilometrowy fragment ,,sądeczanki” powstanie do 2024 roku

Trzykilometrowy fragment ,,sądeczanki” powstanie do 2024 roku

Łącznik Nowy Sącz -Brzesko

W maju 2024 roku ma zostać zakończona budowa II części łącznika brzeskiego, który od strony zachodniej ominie miasto, wyprowadzając tym samym ruch tranzytowy z Brzeska w kierunku Nowego Sącza. Do Urzędu Wojewódzkiego został złożony wniosek o wydanie zezwolenia na realizację dwujezdniowej drogi klasy GP. Na Sądeczankę, czyli 50-kilometrową trasę z Brzeska do Nowego Sącza jeszcze poczekamy.

Trzykilometrowy odcinek ,,sądeczanki” będący zachodnią obwodnicą Brzeska rozpocznie się od wybudowanego już i oddanego do ruchu w 2016 roku I etapu łącznika, który przebiega od węzła Brzesko na A4 do DK94. Włączenie go do istniejącej drogi krajowej nr 75 nastąpi w Okocimiu Dolnym.

– Początkowo odcinek ten planowany był jako droga jednojezdniowa, jednak analiza i prognoza ruchu przeprowadzone w ramach studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego wykazały, że taki przekrój może się okazać niewystarczający. Na odcinku DK75 w rejonie Brzeska, szczególnie w godzinach szczytu, wyczerpała się przepustowość z uwagi na liczne zakłady i sklepy komercyjne, sygnalizacje świetlne oraz nakładanie się ruchu miejskiego na tranzytowy – wyjaśnia Iwona Mikrut, rzeczniczka krakowskiej Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych.

18 tysięcy samochodów dziennie

Przedstawicielka GDDKiA dodaje, iż według Generalnego Pomiaru Ruchu z 2015 r. na odcinku DK94 pomiędzy włączeniem I etapu łącznika Brzeskiego (stanowiącym jednocześnie początek II etapu łącznika) do skrzyżowania z istniejącą drogą krajową nr 75 z Brzeska do Nowego Sącza, średni dobowy ruch wynosi prawie 18 tys. pojazdów na dobę.

– Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk zatwierdził aneks do programu inwestycji dla budowy drogi krajowej nr 75 na odcinku Brzesko – Nowy Sącz, zgodnie z którym także pierwszy jej odcinek czyli II część łącznika brzeskiego powstanie jako droga dwujezdniowa ruchu przyspieszonego (klasy GP) – przypomina Mikrut.

W ramach zadania zostaną wybudowane również łącznice, dodatkowe jezdnie znajdujące się w pasie drogi głównej. Przebudowana będzie infrastruktura dla pieszych i rowerzystów. Powstaną obiekty inżynierskie i system odwodnienia terenu, w tym urządzenia odwadniające korpus drogowy.

– Przebudowane zostaną: istniejące drogi i skrzyżowania, urządzenia teletechniczne i energetyczne, sieci wodociągowe, sieci gazowe, urządzenia melioracyjne i hydrologiczne oraz urządzenia kolejowe. Na długości ponad 400 m przełożone będzie koryto rzeki Uszwicy. Przewidziano także: zabezpieczenia akustyczne, przepusty ekologiczne wraz z ogrodzeniem ochronno-naprowadzającym, zieleń i ogrodzenie drogi głównej. Wybudowane zostaną: dwa mosty nad rzeką Uszwicą, wiadukt nad ul. Pomianowską w Brzesku oraz przejścia dla zwierząt – informuje Iwona Mikrut z GDDKiA.

Inwestycja ma zakończyć się w maju 2024 roku. Na pozostałą część Sądeczanki, czyli 50 km trasy z Nowego Sącza do Brzeska jeszcze poczekamy. Konsultacje z samorządami nie doprowadziły do konsensusu w sprawie wariantu przebiegu drogi.

– W czerwcu odbyło się spotkanie samorządowców, Marszałka Województwa Małopolskiego również z generalną dyrekcją i tam zapadły decyzje o tym, że jeszcze w tym miesiącu ma zostać zlecona decyzja środowiskowa i decyzja ostatnie wskaże przebieg tej drogi – mówi starosta brzeski Andrzej Potępa w rozmowie z telewizją TarnowskaTV.

Źródło fot. GDDKiA

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY
Play Video about Ewa Novel

Finał Szansy na sukces tuż, tuż. Co jeszcze przed Ewą na parę godzin przed jej wystąpieniem ?

Play Video about Ewa Novel w Szansie na sukces

Ostatnie przygotowania Ewy do finału Szansy na sukces. Zobacz co tam się działo…  Dostępne tylko u nas 😉 

Play Video about Jubiler Sezam Nowy Sącz

Jubiler Sezam – majówka rabatów

Temat dnia

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.