Za każde 4 znalezione opony – Oponeo posadzi na Sądecczyźnie drzewo. Dołącz do akcji!

Za każde 4 znalezione opony – Oponeo posadzi na Sądecczyźnie drzewo. Dołącz do akcji!

Na Sądecczyźnie rozpoczyna się akcja społecznego sprzątania. Stawką jest nie tylko przywrócenie naturalnego uroku terenom rekreacyjnym. Pokłosiem inicjatywy będą też drzewa, które wyrosną dzięki partnerowi akcji.

To lokalna odsłona drugiej edycji ogólnopolskiej kampanii Kręci Nas Recykling, organizowanej przez Oponeo.pl i ekologa Dominika Dobrowolskiego. Działania w wymiarze lokalnym organizuje Stowarzyszenie Wyznaczamy Nowe Kierunki  – pod hasłem: „Dbam o Sądeckie”

Efekty pierwszej edycji zdumiewają: zebrano 31 ton odpadów i 11 487 sztuk zużytych opon. Posadzono 2 872 drzew. W tym roku Oponeo ponownie stawia sobie za cel poszerzanie świadomości społecznej w kwestii recyklingu oraz troskę o czystość terenów zielonych.

Pomysłodawcy planują za każde 4 zebrane zużyte opony posadzić jedno nowe drzewo, co przyczyni się do odbudowy lasów w Polsce. Cel na ten rok to 3000 drzew.

Do projektu wprowadzono element grywalizacji. 10 gmin, które w czasie swoich zbiórek uprzątną największą ilość odpadów, będzie mogło wybrać schroniska dla zwierząt, które Oponeo.pl wesprze finansowo.

„Wiosną 2023 roku posprzątamy cztery szlaki na terenie Powiatu Nowosądeckiego. W pierwszej kolejności w niedzielę, 16 kwietnia wybierzemy się do Rezerwatu Przyrody Diable Skały w Bukowcu. Osoby zainteresowane udziałem w akcji zapraszamy do kontaktu przez nasz Facebookowy profil – wystarczy napisać do nas wiadomość. Zapewniamy worki na śmieci, rękawiczki, wyżywienie przy grillu i wodę mineralną od naszego partnera – wspiera nas Naturalna Woda Mineralna Piwniczanka. Wycieczkę poprowadzi przewodnik beskidzki Zuzanna Długosz, czyli Baba z gór. O ochronie podkowca małego i innych gatunków nietoperzy w projekcie LIFE+ Podkowiec Towers opowie natomiast Piotr Firlej – z Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Przyrody „pro Natura” – zapraszają koordynatorzy przedsięwzięcia ze Stowarzyszenia Wyznaczamy Nowe Kierunki,

nr kontaktowy: 792-638-152

e-mail: [email protected]

 

Fot. Stowarzyszenie Wyznaczamy Nowe Kierunki

czytaj także: Chełmiec. Dostęp do Lidla nie dla matek z dziećmi i osób niepełnosprawnych? (film + zdjęcia)