Z kapelusza. Chabry z poligonu

Z kapelusza. Chabry z poligonu

Nowa ustawa sejmowa o obronności kraju prowadzi do prawdziwej rewolucji w siłach zbrojnych RP. Wprowadza bowiem instytucję pod nazwą jednoroczny ochotnik.

Jak wiadomo, pobór do wojska w formie zasadniczej służby wojskowej (2 lata w wojskach lądowych i 3 w marynarce wojennej) skończył się definitywnie 12 lat temu. Zreformowano do bólu również studia wojskowe. Teraz jednoroczny ochotnik przejdzie 28 dni intensywnego szkolenia, złoży przysięgę wojskową i po otrzymaniu książeczki wojskowej 11 miesięcy będzie służył w jednostce wojskowej przechodząc szkolenia specjalistyczne. W trakcie tego roku zarabiać będzie 4560 zł miesięcznie, tyle ile zawodowy szeregowiec. A potem? Kariera stoi otworem w armii zawodowej lub aktywna rezerwa w Wojskach Obrony Terytorialnej. Tyle suche fakty. A ja się pytam, czy ktoś widział wojsko bez orkiestry dętej i bez śpiewu od czoła kampanii?

Zatem wszystkie znaki na niebie, lądzie i morzu wskazują, że bez pieśni wojskowej ani rusz. Trudno sobie wyobrazić reaktywowanie Festiwalu Piosenki Żołnierskiej w Kołobrzegu. Tamże w latach PRL-u rodziły się także przeboje jak tytułowe „Chabry z poligonu”, „Przyjedź mamo na przysięgę”, „Do woja marsz, do woja a ty nie płacz dziewko moja”. Nie wspomnę już o piosenkach z galicyjskim rodowodem takich, jak – „Z lewego skrzydła konnica pędzi i na piechotę naciera”, czy też „ Tam na rynku w Ołomuńcu, gdym na warcie Hergott stoł, wszyscy mi się dziwowali, jakom piękną szable mioł”…

Były minister obrony narodowej Antoni Macierewicz miał problemy (…)

  Całość przeczytasz w najnowszym DTS. Numer dostępny za darmo pod linkiem:  

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY
Play Video about WOPR Bartkowa - Posadowa

Promesy dla jednostek WOPR z Małopolski. Jak przysłużą się ratującym nam życie?

Play Video about Enklawa Starosądecka

Enklawa Starosądecka – wygodne i nowoczesne mieszkania w Starym Sączu

AFTERMOVIE z SUMMER SĄCZ FESTIVAL w WSB-NLU! //SMOLASTY | OTSOCHODZI | MARGARET | BARANOVSKI

Temat dnia

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.