Wrażliwy fotorealista

Wrażliwy fotorealista

Maciej Bernhardt to rocznik 1953. Ukończył Wydział Malarstwa w pracowni prof. Jerzego Nowosielskiego w ASP w Krakowie, otrzymując w 1977 r. dyplom z wyróżnieniem. Jego prace wpisujące się w nurt fotorealizmu, w latach 80. XX wieku były odbierane jako kontrowersyjne. Cechuje je malarski kunszt i mistrzowska precyzja, wydają się wielkoformatowymi fotografiami a nie dziełami malarskimi. Równocześnie pełne są symboliki, emocji, stanowiąc osobisty komentarz autora do rzeczywistości.

„Obrazy Macieja Bernhardta wpisują się w nowoczesny nurt fotorealistycznego malarstwa, zachowując przy tym indywidualne cechy związane z osobowością i temperamentem artysty, jego wrażliwością i doświadczeniem. W odróżnieniu od realizacji amerykańskiego hiperrealizmu, obrazy Bernhardta są nie tylko optycznymi „migawkami” realności, rejestrującymi coś przypadkowego i w gruncie rzeczy nieistotnego, lecz stanowią harmonijnie skomponowane, formalno-treściowe całości, których szlachetna materia, bogata struktura i złożona semantyka sprawiają, że mamy do czynienia z pierwszorzędnymi dziełami sztuki” – ocenia prof. Franciszek Chmielowski.

Prace Macieja Bernhardta znalazły się w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie, ale też w Norymbergii czy Cleveland oraz w prywatnych kolekcjach na całym świecie.

Reklama