Wojna w Ukrainie. 6 marca. Legia Cudzoziemska idzie na wojnę z wojskami Putina. W Kijowie – żołnierski ślub.

Wojna w Ukrainie. 6 marca. Legia Cudzoziemska idzie na wojnę z wojskami Putina. W Kijowie – żołnierski ślub.

żołnierski ślub w Kijowie

ŚWIAT/POLSKA

20:35. Internet – jak świat długi i  szeroki obiega zdjęcie wózków dziecięcych na polskim dworcu.  Przynoszą je i zostawiają polscy rodzice dla ukraińskich uchodźców, którymi w większości są matki z dziećmi.

19:38. Matka, ojciec i dwoje dzieci zginęli w wyniku rosyjskiego ostrzału w Irpen (Nexta) .

19:00. Sekretarz stanu USA Antony Blinken Stany Zjednoczone dały „zielone światło” państwom NATO, jeśli zdecydują się dostarczyć Ukrainie myśliwce. (Onet)

17:30. W stolicy Albanii ulica, na której znajduje się rosyjska ambasada będzie nazywać się: „Wolna Ukraina” – ogłosił  burmistrz Tirany Erion Veliai (Reuters)

17:00. W Rosji – mimo masowych zatrzymań, cały czas trwają protesty przeciwko wojnie.

16:00. Po tym jak Apple wyszło z Rosji, firma wprowadziła korektę na mapach Apple – Krym jest znów ukraiński (Niebezpiecznik)

15:10. W Ukrainie powstaje Legia Cudzoziemska – oddziały ochotników z zagranicy, którzy chcą walczyć z rosyjskim najeźdźcą. – Będą walczyć obywatele 52 krajów. Zgłosiło się już około 20 tys. ludzi – poinformował minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba (Onet)

12:45. Witalij Kliczko był dziś uczestnikiem wyjątkowego wydarzenia: żołnierze jednego z batalionów obrony Kijowa nie chcieli czekać z najważniejszym „tak” jakie mieli do powiedzenia. Postanowili się pobrać. „Życie toczy się dalej! I będziemy bronić Kijowa, mieszkańców Kijowa i naszego państwa!” – powiedział W. Kliczko. (TT)

 

12:20. Wołodymyr Zelenski: „My już wygraliśmy naszą przyszłość, ale nadal walczymy o nasze dzisiaj, o to gdzie będzie przebiegała granica między życiem, a niewolnictwem”. W wystąpieniu opublikowanym około południa prezydent Ukrainy poinformował, że Rosjanie przygotowują się do bombardowania Odessy… (TT; FB Володимир Зеленський; @ZelenskyyUa)

 

12.10 Rosjanie ostrzeliwują podkijowski Irpin pomimo trwającej ewakuacji ludności cywilnej

11:25 Weterani Royal Marines na Ukrainie….

10:20. Anonimowy darczyńca z USA przekazał milion dolarów na potrzeby ukraińskiej armii (Nexta)

10:10. Ukraińskie władze negocjują  w sprawie zorganizowania ewakuacji ludności z podkijowskich miasteczek Hostomel i Bucza.
– Sprawa jest omawiana z międzynarodowymi organizacjami humanitarnymi i przez pośredników z Rosjanami, aby pozwolili wyjść z Buczy i Hostomla . Wróg praktycznie zajął Buczę i Hostomel. Nasi mieszkańcy są tam faktycznie przetrzymywani jako zakładnicy – mówi doradca prezydenta Ukrainy Ołeksij Arestowycz. (Onet)

 

00:10 Wolodymyr Zełenski: Rozmawiałem z Elonem Muskiem. Jestem mu wdzięczny za wspieranie Ukrainy słowami i czynami. W przyszłym tygodniu otrzymamy kolejną partię systemów Starlink dla zniszczonych miast. Omawialiśmy możliwe projekty kosmiczne…. Ale o tym opowiem po wojnie.

Burmistrz Kijowa Witalij Kliczko zaprezentował satelitarne terminale internetowe StarLink, które dotarły do stolicy Ukrainy. Jak mówi – posłużą do zapewnienia infrastruktury krytycznej stolicy i do jej obrony. (TT)

 

00.10: „Władimir Putin musi ponieść porażkę” – oświadczył brytyjski premier Boris Johnson przed zapowiedzianymi rozmowami w sprawie Ukrainy, wśród których będzie spotkanie z premierami państw Grupy Wyszehradzkiej (V4). (RMF)

00.04: „Rozmowy z Rosją zaczynają być „konstruktywne” – stwierdził ukraiński negocjator Mychajło Podolak. (Rzeczpospolita).

00.05: Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa: władze Rosji apelują do UE i NATO o „zaprzestanie pompowania reżimu kijowskiego najnowszymi systemami uzbrojenia”. Jak stwierdziła – broń może wpaść w ręce „gangów terrorystycznych”  (Wirtualna Polska)

00.00: „Jesteśmy zmuszeni do podjęcia działań w związku z niesprowokowaną inwazją Rosji na Ukrainę i niedopuszczalnymi wydarzeniami, których byliśmy świadkami – stwierdza Al Kelly, prezes i dyrektor generalny Visa. Visa i Mastercard wycofują się z działalności na terenie Rosji. Koncerny wstrzymają wszystkie transakcje kartowe w tym kraju.

Podczas konferencji prasowej w Kijowie wzięci do niewoli rosyjscy żołnierze zaapelowali do Rosjan o zaangażowanie w działania dające nadzieję na  zakończenie wojny na Ukrainie.

Rosjanie, zróbcie wszystko, co możliwe, aby zatrzymać tę wojnę. Ani Ukraina, ani Rosja nie potrzebują tej wojny. Tylko Putin potrzebuje tej wojny – mówił na konferencji prasowej w siedzibie Interfax Ukraina Andriej Czuwatarewski, żołnierz w niewoli, który służył na podstawie kontraktu w obwodzie moskiewskim. (Ukrainska Prawda)

SĄDECCZYZNA:

  • Potrzebni lekarze i psycholodzy
    Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w Nowym Sączu poszukuje lekarzy, głównie pediatrów oraz psychologów, którzy w razie potrzeby bezpłatnie pomogą uchodźcom. Z dnia na dzień na Sądecczyznę przybywa coraz więcej mieszkańców z pogrążonej w wojnie Ukrainy. Lekarze i psycholodzy, którzy zgłoszą się do Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego będą proszeni o pomoc tylko w przypadkach nagłych. Osoby chcące nieść pomoc prosimy o kontakt z PCZK w Nowym Sączu – ul. Jagiellońska 33 lub kontakt pod numerami telefonów: 18 41 41 621, 18 41 41 622.

 

Flash informacji związanych z wojną w Ukrainie aktualizujemy na bieżąco.

Sprawdzamy i podajemy źródła.

Walczymy z dezinformacją!

ODŚWIEŻ

 

Wojna w Ukrainie. 4 marca. Rosjanie szykują uliczny teatr w okupowanych miastach. W Polsce zatrzymano rosyjskiego szpiega

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY
Play Video about Ewa Novel

Finał Szansy na sukces tuż, tuż. Co jeszcze przed Ewą na parę godzin przed jej wystąpieniem ?

Play Video about Ewa Novel w Szansie na sukces

Ostatnie przygotowania Ewy do finału Szansy na sukces. Zobacz co tam się działo…  Dostępne tylko u nas 😉 

Play Video about Jubiler Sezam Nowy Sącz

Jubiler Sezam – majówka rabatów

Temat dnia

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.