Wody mineralne – Dolina Popradu – prawy i lewy brzeg

Wody mineralne – Dolina Popradu – prawy i lewy brzeg

Dzień pierwszy
Nowy Sącz → Stary Sącz (zabytki; ołtarz papieski),→ Rytro (wyprawa do ruin zamku z XIII w), →Młodów,→ Głębokie (źródła wody mineralnej),→ Piwniczna Zdrój (miasto założone w 1348 r. przez króla Kazimierza Wielkiego),→ Piwniczna Hanuszów (spływ tratwami do Rytra). Przejeżdżamy przez most na prawy brzeg.

Wierchomla Wielka (dolina potoku Wierchomlanka, drewniana cerkiew z 1821 r),→ Zubrzyk (murowana cerkiew z 1875 r.), → Żegiestów (murowana cerkiew z 1925 r., most – kładka rowerowo – pieszą do Sulina),  /lewy brzeg /, Żegiestów Zdrój (uzdrowisko w reaktywacji, malowniczy przełom Popradu, Łopata polska i słowacka, neogotycki kościół z 1908 r.,tunel kolejowy, jednotorowy  o długości 513 m. , otwarty w 1876 r.),→ Andrzejówka, (drewniana cerkiew z 1741 r.), → Milik, (dolina potoku Milik, cerkiew z 1813 r. , Rezerwat Las Lipowy Obrożyska, dolina potoku Szczawnika), → Złockie (drewniana cerkiew z 1872 r.), → Szczawnik, (drewniana cerkiew z 1841 r. , obok cerkwi źródło wody mineralnej). Wracamy do Złockiego, (dolina potoku Jastrzębik, Mofeta, dychawka i bulgotka – sucha ekshalacja dwutlenku węgla; wyziewy wulkaniczne jako przejaw aktywności wulkanicznej, drewniana cerkiew z 1856 r., dolina potoku Muszynka).

Krynica Zdrój – Muszyna Zdrój.
Muszyna Zdrój (od 1930 r. status uzdrowiska – Miasto Ogrodów nad Popradem i jego dwóch dopływów Szczawnika i Muszynki. Zamek biskupi z pocz. XIVw. , od XVII w. opuszczony , ruina obecnie w odbudowie),→ ulica Kościelna (barokowy murowany kościół parafialny z 1679 r., obok kościoła Ogrody Biblijne przedstawiające dzieje Starego i Nowego Testamentu o powierzchni 1,2 h. podzielone na pięć stref tematycznych: Historii Zbawienia, Krajobrazów Biblijnych, Nauki Proroków, Mesjańskiego przesłania i Ogród Miłości; kompozycje roślin wymienionych na kartach Biblii oraz występujących w Izraelu),→  Rynek (wykopaliska archeologiczne),→ ulica Piłsudskiego, (pijalnia wody mineralnej, dwór z przełomu XVIII i XIX w. – Muzeum Regionalne). Obok Wilii „Wanda”w prawoAleja Zdrojowa ,→ most na Popradzie / lewy brzeg / . (Na Suchej Górze dojście od ul Mściwujewskiego i od Pijalni „Antoni” do Ogrodów Zmysłów – Sensorycznych, które podzielone są podzielone na siedem stref : zdrowia , zapachu ,dźwięku , zapachowo – dotykowa, smaku i wzroku z wieżą widokową. Za Pijalnią „Antoni „na powierzchni 2,7 h. rozpościera się Magiczny ogród – Ogród Miłości , znajduje się tutaj 10 figur z białego piaskowca przedstawiających muzy bogów greckich oraz pory roku).

Odpoczynek nad strumykiem.
Koniec pierwszego dnia. Długość trasy z zwiedzaniem około 60 km. Nocleg w Muszynie Zdroju lub powrót do Nowego Sącza PKP

Dzień drugi: lewy brzeg Popradu
Muszyna Zdrój – Ulica Aleja Zdrojowa; końcowa część – podjazd do turystycznego przejścia granicznego Borysów. Na terenie małego lasu zjazd na piękne łąki nad Popradem / lewy brzeg/, którymi dojeżdżamy do Legnavy. Dalej wąską drogą asfaltową do Malego Lipnika /prawy brzeg Andrzejówka/. Z Malego Lipnika drogą żwirową, częściowo asfaltową do Sulina. Tutaj odpoczynek przy źródle wody mineralnej „Sulinianka”. Następnie most – kładka rowerowo–piesza na prawy brzeg, do Żegiestowa. Od Sulina przez Miedzibrodie do Mniska nad Popradom. Jedziemy drogą asfaltową, mijamy po lewej stronie osiedle romskie.

Mnisek nad Popradom (wieś na Słowacji w północnej części Gór Lubowelskich) → przejście graniczne (stare) → przejazd obok murowanego kościoła z końca XVIII w., centrum handlowe, granica i zjazd do Piwnicznej Hanuszów i do Piwnicznej Zdroju. Nowe przejście graniczne, nowy most na Popradzie (oddany w 2015 r.) do Piwnicznej Hanuszów /prawy brzeg /.

Koniec drugiego dnia , długość trasy około 65 km., wytrwali turyści jadą rowerami do Nowego Sącza , a troszeczkę zmęczeni – z Piwnicznej Zdroju pojadą PKP.

Trasa była wielokrotnie pokonywana przez uczestników Turystycznego Rowerowego Rajdu Górskiego pograniczem polsko – słowackim z metą w Szkole w Circu i spotkaniem uczestników Polaków i Słowaków na Moście Wyszehradzkim.

Wiesław Wcześny – Przewodniczący Komisji Turystyki Rowerowej PTTK Oddział „Beskid” Nowy Sącz, Przewodnik Beskidzki i Terenowy, Polskie Towarzystwo Tatrzańskie, Oddział „Beskid” Nowy Sącz, oraz PTTK Oddział Krynica Zdrój

WYBORY 2024

REPERTUAR KINA SOKÓŁ

Reklama