Sądeckie Impulsy będą wozić pasażerów do Czech. Newag sprzeda je za 266 mln zł.

Sądeckie Impulsy będą wozić pasażerów do Czech. Newag sprzeda je za 266 mln zł.

Wyprodukowane w Nowym Sączu pociągi będą wozić pasażerów z Wrocławia, Legnicy, Rawicza i Żmigrodu. Po ośmiu miesiącach od podpisania umowy na dostawę 11 Impulsów dla Kolei Dolnośląskich, Newag niemal ukończył budowę pierwszych czterech pojazdów. Już wkrótce jeden z nich będzie testowany na torze doświadczalnym w Żmigrodzie. Kontrakt zawarty przez Newag z Kolejami Dolnośląskimi, opiewa na kwotę 266,5 mln zł.

W okolicach drugiej połowy września pierwszy egzemplarz zostanie oficjalnie przekazany Kolejom Dolnośląskim – mówi Józef Michalik, wiceprezes zarządu Newagu. – W tym samym miesiącu do przewoźnika trafi jeszcze jeden z zamówionych Impulsów. W październiku Koleje Dolnośląskie otrzymają kolejne 4 egzemplarze, a pozostałych 7 pociągów zostanie dostarczonych w listopadzie.

Jak podkreśla Cezary Pacamaj, wiceprezes Kolei Dolnośląskich – nowe pociągi będą wykorzystywane przede wszystkim do poprawy obsługi relacji cieszących się największą frekwencją.

Na pewno będzie wśród nich trasa Wrocław – Legnica, a także połączenia ze stolicy regionu do Węglińca, Rawicza i Jelcza Laskowic. Na razie będą to wyłącznie relacje krajowe, choć w planach jest też obsługa połączeń międzynarodowych do Czech – nowe jednostki mają być fabrycznie dostosowane do wjazdu na teren tego kraju.

Przetarg na dostawę 11 pięcioczłonowych Impulsów przewoźnika został rozstrzygnięty w listopadzie ubiegłego roku. Umowę podpisano 13 stycznia. Za pojazdy o 249 miejscach siedzących każdy Koleje Dolnośląskie zapłacą 266,5 mln zł.

Sądeckie Impulsy to pociągi zapewniające duży komfort podróży. Mają min. regulowane fotele, profilowane skórzane zagłówki, a także rozkładane stoliki. Niektóre rozwiązania, takie jak gniazdka USB przy każdym z siedzeń, to innowacja na skalę ogólnopolską.

 fot. Tatiana Biela

WAŻNE !

BIZNES MISJA

Reklama