WAŻNE! Stan wyjątkowy w 183 miejscowościach

We wtorek Rada Ministrów wystąpiła do prezydenta o wprowadzenie na 30 dni  stanu wyjątkowego w przygranicznym pasie dwóch województw: lubelskiego i podlaskiego – poinformował  premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu podkreślił, że to rząd jest bezpośrednio odpowiedzialny za szczelność granicy, zapobieganie nielegalnej migracji oraz próbom destabilizacji sytuacji na  granicy.

Stan wyjątkowy będzie obowiązywał w 115 miejscowościach w woj. podlaskim i 68 miejscowościach w woj. lubelskim; to wąski pas miejscowości bezpośrednio przylegających do granicy z Białorusią.

„Ten pas będzie obejmował 115 miejscowości na Podlasiu i 68 miejscowości w woj. lubelskim. Świadomie podkreślam: miejscowości, a nie gmin. Nie chodzi tutaj o gminy, ale chodzi o wąski pas miejscowości bezpośrednio przylegających do granicy” – powiedział szef MSWiA Mariusz Kamiński.

Cudzoziemcy od ponad trzech tygodni koczują tuż przy granicy z Polską. Za koczowiskiem stoją białoruscy funkcjonariusze. Cudzoziemcy chcą się przedostać do Polski, czemu zapobiega Straż Graniczna, którą wspiera policja i wojsko. Mundurowi odgrodzili też obszar kilkuset metrów od granicy. Wolontariusze próbują się komunikować z cudzoziemcami za pomocą megafonu.

Polska, Litwa, Łotwa i Estonia zarzucają Białorusi zorganizowanie przerzutu imigrantów na ich terytorium w ramach tzw. wojny hybrydowej. We wspólnym oświadczeniu premierzy Polski i krajów bałtyckich ocenili, że kryzys na granicach z Białorusią został zaplanowany i systematycznie zorganizowany przez reżim Aleksandra Łukaszenki. Wezwali też władze białoruskie do zaprzestania działań prowadzących do eskalacji napięć.

(PAP)

Podlaskich mundurowych wspiera grupa kilkunastu funkcjonariuszy Karpackiego Oddziału Straży Granicznej z siedzibą w Nowym Sączu. „Pomagają im w codziennej służbie. Wykonują działania w zakresie ochrony granicy i czynności wobec cudzoziemców znajdujących się w strzeżonym ośrodku” – poinformowała Dorota Kądziołka, rzecznik prasowy KOSG.

Czytaj też:

Sprawdź ile powietrza mieszczą Twoje płuca. Bezpłatna spirometria w Nowym Sączu i Limanowej!

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.